Czy można jeść pestkę od awokado?

Dotychczas jednak wykorzystywano jedynie miąższ owocu. Dopiero najnowsze badania wykazały, że pestka awokado jest jadalna. Co więcej – zawiera znacznie więcej prozdrowotnych substancji niż smaczny miąższ.

Czy można jesc pestkę z awokado?

Pestki awokado posiadają aż 70% więcej antyoksydantów niż sam miąższ owocu. Antyoksydanty przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, a także uczestniczą w ich unieszkodliwianiu. Wolne rodniki biorą udział w niszczeniu groźnych bakterii, jednak atakują one również inne cząsteczki jak np. białka i DNA komórek.

Jak wykorzystać pestki z awokado?

Pestkę wystarczy suszyć przez 3 dni na słońcu, następnie włożyć do woreczka/ reklamówki i rozbić młotkiem. W celu uzyskania proszku pestkę mielimy w wytrzymałym blenderze lub rozdrabniamy w moździerzu. Ja ususzone pestki często ścieram na tarce. Pestkę awokado w otrzymanej postaci dodajemy do zup, koktajli i sałatek.

Jak przyrządzić pestkę z awokado?

Pestkę z awokado wyjmij z owocu. Zetrzyj go na tarce kuchennej lub drobno pokrój za pomocą ostrego noża. Zostaw do wyschnięcia na słońcu, w kuchence mikrofalowej lub suszarce do warzyw. Gotowy susz przechowuj w słoiku.

Która część awokado jest do spożycia?

Okazuje się, że jadalny jest nie tylko miąższ awokado, ale również jego pestka, która zawiera więcej antyoksydantów i błonnika, regulującego funkcjonowanie układu pokarmowego.

Kiedy awokado szkodzi?

Dobre awokado nie może być zbyt twarde (to oznaka, że musi jeszcze dojrzeć) ani bardzo miękkie. Powinno mieć jednolity kolor skórki bez ciemnych plam. Jego wnętrze ma być jasnozielone. Brązowe lub szare nitki czy plamki świadczą o tym, że owoc jest zepsuty.

Czy skórka z awokado jest trująca?

Awokado jest trującym owocem. Bez względu na to, jak dziwne może się to wydawać, to prawda. Liście, kora, skórka i pestka awokado zawierają toksyczne substancje, więc nie wolno ich jeść.

Czy można codziennie jeść awokado?

Dodanie awokado do codziennej diety może pomóc w zapobieganiu zaparciom i utrzymaniu zdrowego trawienia. Dzieje się to za sprawą zawartego w owocu błonnika — połówka awokado zawiera bowiem około 6-7 g błonnika. Warto pamiętać, że regularne wypróżnianie jest kluczowe dla wydalania toksyn i produktów przemiany materii.

Jak jeść pestki?

Jedną z opcji jest namoczenie pestki w gorącej wodzie przez około 15 minut. Następnie należy ją zjeść jeszcze zanim ostygnie i stanie się twarda. Z pestki można zrobić również napar, który należy pić trzy razy dziennie. Żeby przygotować taką herbatkę, należy zmiażdżyć pestkę i zalać ją dwiema szklankami wrzącej wody.

Czy z pestki awokado coś wyrośnie?

Oczywiście! Bez problemu można uzyskać soczyście zielone drzewko, sadząc w donicy pestkę awokado. Z właściwie pielęgnowanej sadzonki ma szansę wyrosnąć okazała roślina, którą da się przystrzyc do wybranego kształtu.

Kiedy awokado nie nadaje się do jedzenia?

Jeśli awokado ma pod szypułką plamki, oznacza to, że jego wnętrze jest już zepsute. Moje zepsute awokado, które zbyt długo trzymałam w kuchni wyglądało tak jak poniżej i nie nadawało się do jedzenia. Jeśli szypułkę trudno odczepić od owocu oznacza to, że awokado jest niedojrzałe.