Gdzie zatrzymać się na Korsyce?

Gdzie spać na Korsyce?

Polecane noclegi na Korsyce:

Miejsce Nazwa
Calvi Residence Tramariccia
Porto Capo d'Orto
Ajaccio Hotel San Carlu Citadelle
Porto-Vecchio Residence Casa di Paoli

Gdzie najlepiej na Korsykę?

Chcąc zobaczyć historyczne oblicze Korsyki, najlepiej objechać ją wzdłuż wybrzeża, zatrzymując się w nadmorskich miastach i miasteczkach. Najważniejsze z nich to: stolica wyspy – Ajaccio, Calvi, Bastia i Bonifacio.

Ile kosztuje prom na Korsykę?

Promy na Korsykę wypływają z miast Nicea i Tulon, a dopływają do korsykańskich portów w Bastii, Porto Vecchio, Ajaccio i L'Île-Rousse. Ceny za pasażera bez samochodu w jedną stronę zaczynają się od około 25€ do nawet 80€ w wysokim sezonie.

Jak dostać się na Korsykę?

Na wyspę można dopłynąć m.in. z takich europejskich portów Morza Śródziemnego jak: Genua, Livorno, Piombino, Savona (promy z Włoch na Korsykę) oraz Nicea, Tulon, Marsylia (promy z Francji na Korsykę). Do wyboru są porty na Korsyce: Bastia, Ajaccio, Calvi, Ile Rousse i Porto-Vecchio.

Ile dni na zwiedzanie Korsyki?

Korsyka jest tak piękna i różnorodna, że szkoda spędzić wczasy na tej wyspie tylko w jednym miejscu i głównie na plaży. Na zwiedzanie Korsyki warto przeznaczyć 2 tygodnie.

Czy na Korsyce jest drogo?

Koszt życia w Korsyce jest: 1.71 razy wyższy niż w Warszawie. 1.85 razy wyższy niż w Krakowie. 2.00 razy wyższy niż w Szczecinie.

Kiedy jechać na Korsykę?

Kiedy najlepiej jechać na Korsykę? Jeśli chcesz, żeby w trakcie Twoich wakacji temperatura była jak najwyższa, zdecyduj się na urlop w takich miesiącach jak sierpień, lipiec, wrzesień. Wtedy na Korsyce jest najcieplej.

Ile dni na Korsykę?

Korsyka jest tak piękna i różnorodna, że szkoda spędzić wczasy na tej wyspie tylko w jednym miejscu i głównie na plaży. Na zwiedzanie Korsyki warto przeznaczyć 2 tygodnie.

Ile czasu płynie prom na Korsykę?

Rejs na wyspę trwa około 4 godzin + wjazd i wyjazd z promu. Łącznie 5 – 5,5 godziny.

Co jesc na Korsyce?

Co zjeść na Korsyce? Tego warto spróbować!

  • Omlet z miętą i brocciu. …
  • Zupy: minestra (warzywna, podobna do włoskiej minestrone) i aziminu (rybna, lokalna odmiana słynnej francuskiej bouillabaisse).
  • Kiełbasy: coppa, figatellu i boudins.