Jak zapisać się do nowej przychodni?

Na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci mogą zapisać się osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem osoby trzeciej. Jeżeli placówka dysponuje odpowiednim oprogramowaniem, można skorzystać też z zapisów drogą elektroniczną.

Co trzeba zrobić żeby przenieść się do innej przychodni?

Wystarczy w nowym miejscu wypełnić deklarację wyboru i niczym nie trzeba się więcej przejmować. Takiej zmiany można dokonać bezpłatnie trzy razy do roku. Kolejne prze-delarowania wiążą się z poniesieniem opłaty 80 zł za każdą deklarację. Czyli w sumie może to być aż 240zł.

Jak zmienić przychodnie przez internet?

  1. wejść w „Moje konto”
  2. na dole strony, pod śródtytułem „Twoja Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ)”, znaleźć właściwą pozycję i kliknąć „Wypełnij deklarację”
  3. po wybraniu placówki/przychodni trzeba wybrać lekarza, pielęgniarkę lub położną i zatwierdzić.

Czy można być zarejestrowanym w dwóch przychodniach?

Oczywiście. Wybór lekarza jest absolutnie dowolny. Raz w roku można to zrobić bezpłatnie.

Czy mogę iść do innej przychodni?

W ramach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) każdy ubezpieczony może zgłosić się do dowolnej przychodni (takiej, która ma umowę z NFZ), by uzyskać pomoc lekarską lub pielęgniarską.

Czy przychodnia może odmówić przyjęcia pacjenta?

RPP: rejestracja nie ma prawa odmówić wizyty.

Czy lekarz widzi wizyty u innych lekarzy w innej przychodni?

Lekarz, który obsługuje pacjenta, widzi także wizyty, które odbyły się u innego lekarza w danej przychodni. Dzięki przejrzystości informacji, lekarz ma pełną wiedzę co do stanu zdrowia pacjenta i może sprawnie podejmować decyzje.

Kiedy można zmienić przychodnie?

Lekarza/pielęgniarkę/położną POZ można zmienić nie częściej niż dwa razy w roku. Wyboru lub zmiany dokonuje się bezpośrednio w przychodni. W przypadku kolejnej zmiany w danym roku, należy wnieść opłatę w wysokości 80 złotych.

Czy lekarz widzi inne skierowania?

Twój lekarz rodzinny widzi, jakie recepty Ci przepisano, nawet jeśli to nie on je wystawił, a także, jakie wystawiono Ci e-skierowania do specjalisty, na badania czy wizytę szpitalną oraz też na co zostałeś/aś zaszczepiony/a Ty lub Twoje dziecko w ramach NFZ.

Co z dokumentacja medyczna po zmianie lekarza rodzinnego?

Za zgodą pacjenta dostęp do jego dokumentacji medycznej wytworzonej w innej placówce będzie mógł uzyskać każdy lekarz lub podmiot leczniczy. Pacjent udziela takiej zgody poprzez Internetowe Konto Pacjenta w serwisie pacjent.gov.pl – Polacy aktywowali już ponad 9,8 mln IKP.

Czy lekarz rodzinny widzi prywatne wizyty?

Twój lekarz rodzinny widzi, jakie recepty Ci przepisano, nawet jeśli to nie on je wystawił, a także, jakie wystawiono Ci e-skierowania do specjalisty, na badania czy wizytę szpitalną oraz też na co zostałeś/aś zaszczepiony/a Ty lub Twoje dziecko w ramach NFZ.