Jak znaleźć lekarza 1 kontaktu?

Gdzie sprawdzić, kto jest Twoim lekarzem pierwszego kontaktu? Dane Twojego lekarza POZ znajdziesz w Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) lub w przychodni, w której składałeś deklara- cję wyboru lekarza POZ.

Jak dostać się do lekarza pierwszego kontaktu?

Na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej pacjenci mogą zapisać się osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem osoby trzeciej. Jeżeli placówka dysponuje odpowiednim oprogramowaniem, można skorzystać też z zapisów drogą elektroniczną.

Czy lekarz rodzinny i pierwszego kontaktu to to samo?

Lekarz POZ (Podstawowej Opieki Zdrowotnej) nazywany również lekarzem pierwszego kontaktu, to określenie funkcji pełnionej przez medyka.

Co powiedzieć przy rejestracji do lekarza?

Pytania zadane przez pracownika rejestracji powinny dotyczyć tylko samej choroby, aby zarejestrować zdarzenie (imię i nazwisko, pesel, adres zamieszkania, ewentualnie nr telefonu pacjenta w celu potwierdzenia wizyty).

Jak umówić się do lekarza przez telefon?

Gdy pacjent potrzebuje telefonicznej konsultacji z lekarzem, wystarczy, że skontaktuje się ze swoją przychodnią rejonową i dzwoniąc do działu rejestracji, umówi termin i godzinę rozmowy. Poza godzinami pracy swojej przychodni, trzeba natomiast dzwonić na infolinię udostępnioną w ramach podstawowej opieki zdrowotnej.

Co zrobić gdy przychodnia nie odbiera?

Jeśli przychodnia odmawia rejestracji, możesz wystąpić pisemnie o wyznaczenie wizyty np. wysyłając maila na adres podany przez placówkę. Takie sytuacje możesz również zgłaszać na infolinię Rzecznika Praw Pacjenta pod nr 800 190 590 (prefiks nr 2).

Czy przychodnia może odmówić przyjęcia pacjenta?

RPP: rejestracja nie ma prawa odmówić wizyty.

Kiedy lekarz nie może odmowic wizyty?

Kiedy bezpośrednia wizyta

Twój lekarz nie może odmówić Ci bezpośredniej wizyty, gdy: Nie wyrażasz zgody na teleporadę – Ty lub Twój opiekun ustawowy. Cierpisz na przewlekłą chorobę i nastąpiło pogorszenie lub zmieniły się objawy. Istnieje podejrzenie choroby nowotworowej.

Czy mam prawo wyboru lekarza rodzinnego?

Świadczeniobiorca ma prawo wyboru lekarza POZ, pielęgniarki POZ i położnej POZ spośród świadczeniodawców posiadających umowę z NFZ. Wybór następuje w drodze złożenia stosownej deklaracji, wskazującej na wybór konkretnego lekarza, odrębnie na konkretną pielęgniarkę i położną. Nie obowiązuje rejonizacja.

Co zrobić jak nie ma miejsca u lekarza?

O tym oczywiście powinien decydować sam lekarz – mówi Mariusz Szymański, rzecznik pomorskiego NFZ. – Jeśli pacjent słyszy w rejestracji, że na dziś nie ma już miejsca do lekarza rodzinnego, a jego stan nie pozwala na to, by czekać kolejne dni, może poprosić o rozmowę z lekarzem lub z dyrektorem przychodni.

Czy przychodnia może odmówić rejestracji?

POZ może odmówić, ale wizyta powinna odbyć się w dniu zgłoszenia.