Kto zwalcza szerszenie?

Dyspozytor stanowiska kierowania straży pożarnej może jedynie pomóc w ustaleniu odpowiedniej osoby lub instytucji, która zajmie się zebraniem pszczół, os lub szerszeni. Na interwencję strażaków możemy liczyć jedynie w przypadku, kiedy występuje bezpośrednie zagrożenia dla życia i zdrowia.

Kto zajmuje się usuwaniem szerszeni?

W sytuacji bezpośredniego zagrożenia zdrowia lub życia, straż pożarna podejmuje interwencje, jednak w innych przypadkach, właściwymi instytucjami do likwidacji gniazd są firmy dezynsekcyjne.

Do kogo zgłosić gniazdo szerszeni?

Gniazdo os w domu można zgłosić do lokalnej jednostki Państwowej Straży Pożarnej lub OSP. Jeżeli sąsiedztwo insektów bezpośrednio zagraża życiu lub zdrowiu ludzi, strażacy usuną gniazdo.

Ile kosztuje usuwanie szerszeni?

Zasadniczo można jednak przyjąć, że ceny rozpoczynają się od około 150-200 zł w przypadku niewielkich siedlisk i kończą nawet w okolicach 400 zł, jeśli lokacja jest szczególnie trudno dostępna i wymaga na przykład zastosowania specjalistycznego sprzętu.

Co zrobić gdy są szerszenie?

Jeśli ktoś podejrzewa u siebie albo kogoś z domowników taką skłonność, powinien zgłosić sprawę do odpowiednich służb odpowiedzialnych za usuwanie gniazd szerszeni z domów i mieszkań. Próba niszczenia gniazda może spotkać się ze zdecydowaną reakcją ze strony szerszeni i atakiem wielu osobników.

Czy szerszenie śpią w nocy?

Cechą szerszeni jest ich nocna aktywność. Latają zwracając uwagę na źródła światła, od których nie mogą się potem oderwać. Przy odpowiednim oświetleniu ogrodu łatwo jest w letnią noc zawrzeć znajomość z szerszeniem. Dobrze jest zgasić światło, aby owad sobie dalej odleciał.

Co zrobić z szerszeniami w domu?

Warto zadbać o to, aby na parapecie lub w ogrodzie mieć posadzoną miętę, tymianek, majeranek, piołun lub wrotycz pospolity. Zniechęcająco może również działać olejek eukaliptusowy oraz obrany czosnek. Warto również zrobić naturalny odstraszacz z połówek cytryn, w które należy wbić kilka goździków.

Kiedy umierają szerszenie?

Kiedy szerszenie śpią i jak zimują? Zimą gniazda są puste – samce i robotnice giną z głodu i zimna. Królowa natomiast przeczekuje zimę pod ziemią.

Kiedy śpią szerszenie?

Szerszenie budzą się ze snu zimowego wiosną i to właśnie wtedy zaczynają się ich "podróże zwiadowcze". Zimę tylko przeżywają królowe, czyli to właśnie one szukają nowego lokum.

Co zabija szerszenie?

W tym celu możesz zastosować: pułapki feromonowe – które zapachem wabią owady do środka, skąd nie mogą się wydostać, i po prostu giną, gaśnice na szerszenie – gaśnice takie mają postać aerozolu, który pozwala nam na działanie z bezpieczniejszej odległości – około 5 – 7 m.

Czy można zabić szerszenia?

Możesz nakryć szerszenia szklanką – (jeśli wystarczy ci zimnej krwi) i gdy już jest w pułapce, podsuń pod nią coś sztywnego (np. cienką książkę, tekturkę). Możesz użyć rakietki elektrycznej do zwalczania owadów – lub (jeśli masz) użyć sprayu przeciwko szerszeniom. Kupuje się go w marketach budowlanych.