Jak i kiedy pikować pomidory?

Kiedy zacząć pikować pomidory?

Pomidory pikuję wtedy, gdy dostaną 4 liście, czyli 2 liścienie (to te pierwsze kiełkujące listki, odpadają gdy sadzonki podrosną) i dwa pierwsze liście. Jest to mniej więcej 2-3 tygodnie po sianiu.

Co zrobić żeby sadzonki pomidory nie wybujały?

Jak to w uprawie w warunkach domowych, pomidory wzeszły dość gęsto i są nieco wybujałe, tzn. ich łodygi są za długie i dość wiotkie. Na szczęście w przypadku tych roślin można to naprawić poprzez pikowanie, ponieważ pomidory można sadzić w nowym miejscu głębiej niż rosły do tej pory.

Dlaczego pomidory po pikowaniu więdną?

Za dużo wody w podlożu = za mało powietrza = więdniecie.

Co zrobić aby przyspieszyć wzrost sadzonek pomidorów?

W takim przypadku zaleca się zastosowanie nawozu Rosahumus oraz regeneratora biologicznego gleby – Delsol, który wspomaga stymulację pożytecznych bakterii glebowych. Poprawa właściwości gleby jest szczególnie ważna w tradycyjnej metodzie uprawy pomidora w tunelach foliowych, gdzie nie mamy możliwości wymiany podłoża.

Czym podlewać pomidory po pikowaniu?

Najkorzystniejszymi nawozami jednoskładnikowymi są: saletra amonowa, saletra wapniowa, siarczan potasu i superfosfat. Nawozy jednoskładnikowe należy stosować w oparciu o analizę gleby.

Kiedy pikować siewki?

Pikowanie jest ważnym zabiegiem, który wzmacnia młode rośliny oraz prowadzi do ich rozkrzewiania się. Wykonujemy je, kiedy siewki posiadają od 2 do 3 liści właściwych. Zwykle jest to 2-4 tygodnie po wysiewie.

Jak często podlewać pomidory po pikowaniu?

Powinno się podlewać je co dwa dni, ale niewielką ilością wody. Należy rozprowadzić ją wokół krzewów, by całe korzenie mogły otrzymać wodę. Dzięki regularnemu podlewaniu w okresie owocowania, pomidory dojrzewają szybciej i są ładniej wybarwione. Tym samym są także smaczniejsze i bardziej soczyste.

Co zrobić żeby pomidory obficie owocowały?

Bezpiecznym i lubianym przez pomidory nawozem organicznym jest pokrzywa. Spory kłębek świeżo zerwanej rośliny umieszczamy w wykopanym dołku i przysypujemy cienką warstwą ziemi. Na tym sadzimy pomidora. Pokrzywa to istna kopalnia składników odżywczych i nawóz, przy okazji uodparniający roślinę na choroby.