Jak karmić fretkę?

Fretka jest drapieżnikiem z krwi i kości – spożywanie mięsa (najlepiej surowego) jest więc podstawą jej diety. Kompozycje z różnych rodzajów mięsa pomogą fretce żyć w dobrym zdrowiu. Reszta jedzenia, w tym nabiał, czy owoce i warzywa, powinny być podawane raczej marginalnie.

Ile razy dziennie je fretka?

Świeży pokarm powinien być podawany dorosłym fretkom co najmniej 2 razy na dobę rano i wieczorem w stałych porach karmienia. Szczeniaki muszą być karmione częściej. Mięso z odpowiednią zawartością tłuszczu czyli ok 20-25%, powinno być podawane na surowo, ponieważ podczas gotowania ważne witaminy ulegają dezaktywacji.

Ile musi jesc fretka?

Młode osobniki potrafią jeść co kilka godzin, natomiast dorosłe jedzą średnio 3 razy dziennie, a czasem nawet częściej. Należy również zadbać o to, aby dieta fretki była dietą różnorodną pod kątem białkowym.

Czego nie może jeść fretka?

Odżywianie fretki wymaga uważności – choć wskazane jest surowe mięso, lepiej unikać tego chudego, np. piersi z kurczaka.

Zakazane jedzenie dla fretki to również:

  • herbata,
  • kawa,
  • alkohol,
  • mleko,
  • czekolada,
  • przekąski o dużej zawartości soli.

Czy fretki mogą jesc banany?

Owoce i warzywa dla fretek

Odpowiednie są między innymi pomidory, ogórki, marchewka, papryka, jabłka, winogrona, rodzynki, banany, arbuzy, melony, truskawki i brzoskwinie.

Co piją fretki?

Fretka łatwo może się odwodnić, więc powinna mieć zawsze dostęp do świeżej wody, najlepiej w poidełku zawieszonym poza klatką, ponieważ miseczki, nawet ciężkie i ceramiczne, fretka często przewraca mocząc wyposażenie klatki i pozbawiając się picia.

Czy fretka może ugryźć?

Fretki to na ogół spokojne i łagodne zwierzaki. Nie można jednak zapominać, że posiadają te same drapieżne instynkty, co ich dzicy krewni. Gryzienie, w wielu sytuacjach, jest dla fretek zupełnie naturalnym zachowaniem. Nie oznacza to jednak, że musimy cierpliwie znosić ataki naszych podopiecznych.

Czy fretka może pić mleko?

Mleko owcze i kozie może być stosowane jako substytut mleka matki. Absolutnie nie należy podawać fretce mleka krowiego, zwłaszcza tego kupowanego w sklepach – nie poradzi sobie ona z jego trawieniem i w konsekwencji zachoruje. Może za to dostawać od czasu do czasu trochę jogurtu naturalnego.

Jak uspokoić fretkę?

Najlepiej w takim momencie natychmiast się opanować i uspokoić, nie wyrywać i nie szamotać, jeżeli mamy sposobność, to starajmy się chwycić fretkę za skórę na karku i przytrzymajmy, a następnie odłóżmy do klatki lub odstawmy poza nasz zasięg…

Co zrobić aby fretka nie gryzła?

Chcąc odzwyczaić fretkę od gryzienia, możemy spróbować sięgnąć po gorzki spray dla zwierzaków. Przed zabawą wystarczy spryskać nim swe dłonie. Paskudny posmak, który naszemu milusińskiemu pozostanie w pyszczku, sprawi, że podgryzanie uzna on za mało atrakcyjną rozrywkę.

Czy fretki mogą jeść owoce?

Owszem, owoce i warzywa powinny gościć w jadłospisie fretek, muszą jednak być traktowane jako dodatek, nie jako podstawa diety.

Czy fretkę można trzymać w domu?

Fretki są domatorami i będą się czuły znakomicie zarówno w mieszkaniu, jak i w domu, pod warunkiem, że będą miały wystarczająco dużą przestrzeń do poruszania się.

Jak wychować fretkę?

Fretki są ciekawskie i kochają rozrabiać. Codziennie potrzebują 2 do 3 godzin wybiegu i zabawy, dlatego też zaleca się zakup nie jednej, a dwóch lub więcej fretek. Pozostając bez nadzoru mogą natknąć się w mieszkaniu na różne niebezpieczeństwa, dlatego też pod nieobecność właściciela zaleca się trzymanie ich w klatce.