Kiedy SIAC szpinak na wiosnę?

Szpinak można wysiewać do gruntu w trzech terminach:1 — w końcu marca lub na początku kwietnia na zbiór w końcu maja, początku czerwca,2 — na początku sierpnia na zbiór jesienny w październiku i listopadzie,More items…

Po jakim czasie wschodzi szpinak?

Szpinak kiełkuje po mniej więcej 7-10 dniach, przy ok. 5 stopniach Celsjusza, o ile zapewnimy mu wilgotne podłoże. Młode rośliny znoszą spadki temperatury nawet do -7 stopni Celsjusza, niektóre odmiany uprawiamy w cyklu ozimym. Nasiona szpinaku zazwyczaj siejemy rzędowo na głębokości 1-2 cm, zagrabiamy i ugniatamy.

Kiedy i jak siać szpinak?

Szpinak uprawiamy z nasion (siew wprost do gruntu) albo z rozsady (w lutym). Większość odmian szpinaku możemy wysiewać w trzech terminach. Termin siewu jesienny – wrzesień/październik w zależności od pogody (przy ciepłej pogodzie siejemy jak najpóźniej) – na zbiór wczesno-wiosnenny kolejnego roku.

Kiedy sadzi się szpinak?

Kiedy i jak wysiewać szpinak

Dlatego szpinak trzeba wysiać w następujących terminach: marzec – do połowy kwietnia – na zbiory możemy liczyć w maju, przełom lipca i sierpnia – plony uzyskamy we wrześniu-październiku, wrzesień-październik (w zależności od pogody) – na plon wiosenny następnego roku.

Co może rosnąć obok szpinaku?

Szpinak dobrze czuje się w towarzystwie truskawek, kapusty, marchwi, ogórków, pasternaku, pomidorów, pora, rzepy, rzodkiewki, selera czy cukinii i fasoli.

Czego nie lubi szpinak?

Szpinak nie lubi świeżego wapnowania, ziemi suchej, twardej, bardzo kwaśnej i bardzo zasadowej. Szpinak ma słabo rozbudowane korzenie i jednocześnie dużą masę liści. Jest wrażliwy na przesuszenie. Powinien mieć zawsze lekko wilgotną glebę.

Jaka odmiana szpinaku jest najlepsza?

Do najpopularniejszych odmian szpinaku należą Matador z ciemnozielonymi, karbowanymi liśćmi (do wysiewu na wiosnę, latem i na zimę) oraz Monnopa z podłużnymi liśćmi, sprawdzona w uprawie jesienno-zimowej szpinaku. Jest też szpinak Uniwersal z owalnymi liśćmi, można go wysiać wiosną, latem oraz jesienią.

Czy szpinak odrasta po ścięciu?

Liście są mięsiste, grube, o smaku szpinaku, długo nie przerastają. Do spożycia używa się i liście i łodygi. Ściętyodrasta.

Po jakich warzywach siać szpinak?

Uprawia się go w pierwszym lub drugim roku po oborniku (w pierwszym przypadku nie trzeba dodatkowo zasilać rośliny nawozami mineralnymi). Stanowisko do uprawy szpinaku powinno być słoneczne i zaciszne.

Czego nie sadzić obok szpinaku?

Szpinaku nie powinno się sadzić w towarzystwie buraka ćwikłowego i cebuli.

Czego nie siać po szpinaku?

Choroby i szkodniki: odporny

Dlatego nigdy nie należy siać po sobie szpinaku oraz buraków ćwikłowych i buraków liściowych.

Po czym nie siać szpinaku?

Szpinaku nie powinno się sadzić w towarzystwie buraka ćwikłowego i cebuli.

Czym podlewać szpinak?

gnojówka z pokrzywy lub gnojówka z ogórecznika lekarskiego (jeden raz lub dwa razy w odstępie tygodnia). Trzeba unikać podlewania gnojówką na liście.

Jaki nawóz do szpinaku?

Nawożenie przed siewem

Najlepiej rośnie na zagonach w 1 i 2 roku po nawożeniu obornikiem. Bardzo lubi stanowiska po warzywach kapustnych (wszystkich), które były nawiezione obornikiem. Zagon pod szpinak – tuż przed siewem – można też zasilić kompostem w dawce około 5 kg na metr kwadratowy (pół wiaderka 10-litrowego).

Czy szpinak lubi czosnek?

Szpinak i czosnek stanowią świetną parę, ponieważ są to rośliny o podobnych wymaganiach termicznych – mogą dzielić grządkę wiosną i jesienią. Szpinak ocienia glebę oraz tłumi chwasty, a czosnek chroni go przed szkodnikami i chorobami. Prawdopodobnie najlepszym sąsiadem dla czosnku są truskawki.

Czy szpinak lubi obornik?

W integrowanej uprawie szpinaku istotne znaczenie ma nawożenie organiczne jako źródło próchnicy glebowej i składników pokarmowych dla roślin. Nawożenie mineralne powinno być jego uzupełnieniem. Szpinak należy uprawiać w pierwszym lub w drugim roku po oborniku.

Czym zasilać szpinak?

Przy uprawie wiosennej nie należy stosować nawożenia pogłównego ze względu na kumulowanie się azotu. Pod szpinak uprawiany w drugim roku po oborniku stosuje się przeciętnie 150-200 kg NPK na 1 ha. Ze względu na krótki okres wegetacji szpinaku nawożenie azotem nie powinno przekroczyć całkowitej dawki 80-90 kg na 1 ha.