Po czym nie siać szpinaku?

Szpinaku nie powinno się sadzić w towarzystwie buraka ćwikłowego i cebuli.

Czego nie siać po szpinaku?

Choroby i szkodniki: odporny

Dlatego nigdy nie należy siać po sobie szpinaku oraz buraków ćwikłowych i buraków liściowych.

Po jakich warzywach siać szpinak?

W uprawie współrzędnej szpinak zaleca się siać w towarzystwie cebuli, kalarepy, kapusty, fasoli i truskawek. Nie lubi za to bliskości buraków. Uprawia się go jako przedplon lub poplon. Szpinak dobrze uprawiać w pierwszym roku po oborniku.

Co może rosnąć obok szpinaku?

Szpinak dobrze czuje się w towarzystwie truskawek, kapusty, marchwi, ogórków, pasternaku, pomidorów, pora, rzepy, rzodkiewki, selera czy cukinii i fasoli.

Co lubi szpinak?

Szpinak lubi podłoże żyzne i bogate w substancje organiczne. Przygotowując ziemię pod wysiew szpinaku koniecznie wymieszaj ją z kompostem, torfem lub przekompostowaną korą. Dobrze jest także zwapnować glebę. Ziemia dla szpinaku powinna być wilgotna i w odczynie obojętnym.

Czego nie sadzić obok szpinaku?

Szpinaku nie powinno się sadzić w towarzystwie buraka ćwikłowego i cebuli.

Czy szpinak lubi czosnek?

Szpinak i czosnek stanowią świetną parę, ponieważ są to rośliny o podobnych wymaganiach termicznych – mogą dzielić grządkę wiosną i jesienią. Szpinak ocienia glebę oraz tłumi chwasty, a czosnek chroni go przed szkodnikami i chorobami. Prawdopodobnie najlepszym sąsiadem dla czosnku są truskawki.

Czego nie lubi pietruszka?

Pietruszka nie lubi gleby zbyt ciężkiej, zbyt lekkiej, podmokłej, zbyt suchej, kamienistej i kwaśnej. Idealne pH dla niej to 6,5-7,5, czyli więcej niż w przypadku innych warzyw.

Dlaczego szpinak nie rośnie?

Aby warzywo dobrze rosło, musi mieć stale wilgotną, jednak nie mokrą ziemię. Podlewać należy umiarkowanie co 3-4 dni. W okresie wegetacji dobrze jest również co kilkanaście dni odchwaszczać i spulchniać ziemię wokół szpinaku.

Czy Pietruszka lubi szpinak?

Nie toleruje pora i szpinaku.

Co można siać obok pietruszki?

Pietruszka nie lubi sałaty

Pietruszki nie należy siać koło sałaty, miłe zaś jej są pomidory, ogórki, rzodkiewki, szparagi.

Co siać obok marchewki?

Marchew z cebulą – to najbardziej znany przykład udanego sąsiedztwa warzyw. Intensywny zapach cebuli sprawia, że z dala od marchewki trzyma się popularny szkodnik – połyśnica marchwianka. Z kolei obecność marchwi sprawia, że cebulę omija szkodliwa śmietka cebulanka. Tak więc warto cebulę i marchew uprawiać obok siebie.

Kiedy siać szpinak na wiosnę?

1 — w końcu marca lub na początku kwietnia na zbiór w końcu maja, początku czerwca, 2 — na początku sierpnia na zbiór jesienny w październiku i listopadzie, 3 — w końcu sierpnia lub początku września można wysiewać odmiany odporne na mróz przeznaczone na zbiór w kwietniu–maju następnego roku.

Kiedy najlepiej siać szpinak?

Szpinak uprawiamy z nasion (siew wprost do gruntu) albo z rozsady (w lutym). Większość odmian szpinaku możemy wysiewać w trzech terminach. Termin siewu jesienny – wrzesień/październik w zależności od pogody (przy ciepłej pogodzie siejemy jak najpóźniej) – na zbiór wczesno-wiosnenny kolejnego roku.

Czego nie lubią ogórki?

Złe sąsiedztwo dla ogórków to ziemniaki, pomidory, rzodkiewka, rzodkiew. Lubi mieć za sąsiada fasolę, sałatę, pory, seler, szpinak, cebulę dymkę, czosnek, pieruszkę, bazylię, koper, miętę pieprzową, cząber ogrodowy, nagietki.

Czym podlewać szpinak?

gnojówka z pokrzywy lub gnojówka z ogórecznika lekarskiego (jeden raz lub dwa razy w odstępie tygodnia). Trzeba unikać podlewania gnojówką na liście.

Czy szpinak odrasta po ścięciu?

Liście są mięsiste, grube, o smaku szpinaku, długo nie przerastają. Do spożycia używa się i liście i łodygi. Ściętyodrasta.

Czy szpinak lubi obornik?

W integrowanej uprawie szpinaku istotne znaczenie ma nawożenie organiczne jako źródło próchnicy glebowej i składników pokarmowych dla roślin. Nawożenie mineralne powinno być jego uzupełnieniem. Szpinak należy uprawiać w pierwszym lub w drugim roku po oborniku.

Kiedy SIAC szpinak na wiosnę?

Szpinak można wysiewać do gruntu w trzech terminach:

  • 1 — w końcu marca lub na początku kwietnia na zbiór w końcu maja, początku czerwca,
  • 2 — na początku sierpnia na zbiór jesienny w październiku i listopadzie,

Jaka odmiana szpinaku jest najlepsza?

Do najpopularniejszych odmian szpinaku należą Matador z ciemnozielonymi, karbowanymi liśćmi (do wysiewu na wiosnę, latem i na zimę) oraz Monnopa z podłużnymi liśćmi, sprawdzona w uprawie jesienno-zimowej szpinaku. Jest też szpinak Uniwersal z owalnymi liśćmi, można go wysiać wiosną, latem oraz jesienią.

Czym zasilać szpinak?

Przy uprawie wiosennej nie należy stosować nawożenia pogłównego ze względu na kumulowanie się azotu. Pod szpinak uprawiany w drugim roku po oborniku stosuje się przeciętnie 150-200 kg NPK na 1 ha. Ze względu na krótki okres wegetacji szpinaku nawożenie azotem nie powinno przekroczyć całkowitej dawki 80-90 kg na 1 ha.