Co zrobić aby storczyk wypuścił pęd kwiatowy?

Spoczynek w chłodzie powinien trwać kilka tygodni, tzn. 5 – 8. To pobudza storczyka do kwitnienia. Gdy potem przeniesie się roślinę do pokoju o normalnej temperaturze, dość szybko wypuszcza pęd kwiatowy.

Co zrobić żeby storczyk miał dużo kwiatów?

Możemy dodawać odrobinę nawozu do storczyków do każdego podlewania (dawkę określoną przez producenta należy rozpuścić w konewce z wodą i takim roztworem podlewać roślinę) lub umieścić w doniczce specjalny aplikator z koktajlem witaminowym. Dzięki nawożeniu nasz storczyk będzie długo i efektownie kwitł.

Kiedy storczyk wypuści nowy pęd?

Najczęściej storczyki zakwitają raz w roku na parę miesięcy – zazwyczaj pierwsze pąki rozwijają się w październiku czy listopadzie, utrzymują się całą zimę, by wiosną, w okolicach marca i kwietnia, zwiędnąć i opaść.

Jak storczyk wypuszcza pędy?

Jeżeli wypuszcza jednocześnie i liście i pęd kwiatowy, to może trzeba go więcej nawozić, bo musi mieć dość energii i na tworzenie liści i pędu. Proszę cierpliwie czekać, na pewno pęd ruszy. Storczyki uczą cierpliwości. Jeżeli rosną "w zielone", a nie kwitną, to widocznie jest im za dobrze.

Dlaczego storczyk wypuszcza liście a nie kwitnie?

Storczyki nie kwitną – powód: nieodpowiednia temperatura i oświetlenie. Większość storczyków lubi ciepło – w trakcie sezonu preferuje temperaturę powyżej 22 st. C. Jeśli w tym czasie jest zbyt zimno, zieleń wolno rośnie wytwarza mniejsze liście a czasem nie zakwita.

Czego nie lubią storczyki?

Storczyki nie lubią być przestawiane, zwłaszcza w okresie kwitnienia, dlatego często się zdarza, że roślina gubi świeżo zawiązane pąki po przyniesieniu jej do domu. Starajmy się nie wystawiać jej na inne negatywne czynniki, jak zbyt częste podlewanie, przeciąg, zbyt wysoka temperatura lub ostre światło.

Co potrzebuje storczyk do życia?

Jak każda roślina storczyki do życia potrzebują dwóch podstawowych składników: światła i wody. Rośliny te lubią miejsca nasłonecznione i jasne, ale nie do przesady. Storczyka najlepiej postawić na parapecie okna od strony wschodniej lub zachodniej.

Co zrobić żeby storczyk wypuścił łodygę?

Jeśli pęd kwiatowy storczyka zaschnie np. w połowie, trzeba uciąć część zaschniętą. A jeśli zaschnie cały, wtedy trzeba wyciąć cały i czekać, aż roślina wypuści nowy.

Czy storczyki można podlewać wodą z czosnkiem?

Jeśli więc marzysz o długim kwitnieniu i obfitych kwiatach, zastosuj czosnek do storczyków podczas podlewania. Wystarczy, że wyciągiem z czosnku podlejesz roślinę raz w miesiącu. Wyciąg z czosnku nie może stać dłużej niż 2 dni, dlatego przygotuj go gdy akurat planujesz podlewanie storczyków.

Co zrobić aby storczyk zakwitł ponownie?

Najlepiej doniczkę ze storczykiem przenieś w chłodniejsze miejsce i zaprzestać nawożenia. Zasady tych należy przestrzegać przez około 3 miesiące, aż do ponownego rozpoczęcia kwitnienia storczyka. Po tym czasie storczyka można wystawić z powrotem w jasne i cieplejsze miejsce, oraz rozpocząć równomierne podlewanie.

Czy storczyk musi stać w oknie?

Na słonecznym oknie może stać większość storczyków ciepło- i światłolubnych (np.: Phalaenopsis, Vanda, Cattleya, Epidendrum i inne), ale w południe trzeba je cieniować, choćby żaluzjami, roletami albo agrowłókniną, bo liście mogą ulec poparzeniom.

Gdzie nie stawiać storczyków?

Bezpośrednie operowanie promieni słonecznych przez niektóre okna może prowadzić do poparzenia liści. Dlatego najbezpieczniejszym miejscem uprawy storczyków będą okna o wystawie wschodniej lub zachodniej, a w niektórych przypadkach nawet północnej.

Co szkodzi storczykom?

Dopływ świeżego powietrza zdecydowanie służy storczykom, ale silny, bezpośredni strumień powietrza, dodatkowo bardzo zimnego, poniżej 0 stopni Celsjusza zdecydowanie może im zaszkodzić. Przeciągi latem i wiosną zazwyczaj nie szkodzą naszym roślinom, ale zimą mogą mieć katastrofalny wpływ.

Czy storczyk musi być w oknie?

Na słonecznym oknie może stać większość storczyków ciepło- i światłolubnych (np.: Phalaenopsis, Vanda, Cattleya, Epidendrum i inne), ale w południe trzeba je cieniować, choćby żaluzjami, roletami albo agrowłókniną, bo liście mogą ulec poparzeniom.

Co ile dni podlewać storczyki?

3. Najlepsza częstotliwość podlewania: raz w tygodniu latem, raz na 2 tygodnie zimą

Po czym poznać że storczyk ma sucho?

To czy storczyk jest dobrze podlany poznamy po kolorze korzeni. Białe oznaczają, że ma za sucho, zielone że jest w sam raz, a bardzo ciemne, że został przelany i zaczyna gnić. Innym sposobem podlewania jest zanurzenie doniczki na 15-30 min w wodzie a następnie dokładne jej otrząśnięcie z wody.