Czym charakteryzuje się sztuka baroku?

Barok – cechy charakterystyczne sztuka i architektura – duża dynamika, szczególnie w rzeźbie, liczne zdobienia i polichromia, pewnego rodzaju mistycyzm, tematy zarówno świeckie jak i religijne, wyzwolenie, wizyjność oraz realizm przedstawienia.

Czym się charakteryzowała sztuka barokowa?

Sztuka Baroku określana jest sztuką ruchu. Spokój i harmonia, matematyczne, proste formy ze sztuki renesansu zostały bowiem zastąpione przez dynamiczne krzywizny, oryginalne, wykwintne i dziwne formy. Dawało to niewątpliwe wrażenie ruchu, pulsowania.

Co było najbardziej charakterystyczną cechą architektury barokowej?

Za cechy charakterystyczne dla architektury baroku uznawana są: bogate i zróżnicowane bryły, przestrzenne kształtowanie elewacji, kontrasty form i efektów świetlnych, monumentalne formy, nietypowe i skomplikowane rzuty.

Co charakteryzowało epokę baroku?

Duża liczba ozdób, rozmach, przesyt oraz figurki tłuściutkich aniołków to elementy doskonale opisujące tę niezwykle ciekawą epokę, jaką był barok. Były to też niebezpieczne czasy z wieloma konfliktami. Nie dziwi więc nadmierna emocjonalność oraz mistycyzm, które często pojawiały się w literaturze oraz w sztuce.

Co odnosi się do sztuki barokowej?

Architektura okresu baroku, korzystając z elementów tak typowych dla klasycyzmu jak: łuki, kolumny czy trójkątne frontony, charakteryzuje się jednocześnie wyrazistym dynamizmem i ruchem, wyrażanym poprzez z jednej strony łagodne skrzywienia, a z drugiej – dynamiczne współistnienie masy i przestrzeni.

Na czym polega barok?

W odróżnieniu od humanizmu antropocentrycznego doby renesansu, barok reprezentował teocentryczny mistycyzm. W znaczeniu węższym, barok to jeden z nurtów literackich XVII wieku, koegzystujący z klasycyzmem i manieryzmem; od niego XX-wieczni badacze wyprowadzili jednak nazwę dla całej epoki.

Czym charakteryzują się budowle barokowe?

Barokowe kościoły wzbudzały silne emocje wiernych. Wielkość i ozdobność budowli miały uwidaczniać małość człowieka wobec Boga, powodować niepokój i strach przed karą za grzechy. Fasadzie świątyni nadawano wyszukaną formę. Jej powierzchnia często bywała pofalowana, rozdzielona kolumnami i filarami.

Co to znaczy barok?

Barok (prawdopodobnie z port. barroco – perła o nieregularnym kształcie, z wł. – dziwność, nietypowość) – główny kierunek w kulturze europejskiej, którego trwanie datuje się od końca XVI wieku do XVIII wieku.

Jak architekci wyrażali barok?

Architektura powinna wyrażać "AUCTORITAS ECCLESIAE" przy pomocy wspaniałych budowli. A wspaniałe przedstawienia, procesje, kanonizacje itd. utrzymane w tonacji "SPETTACOLI GRANDIOSI" powinny wzmacniać ludzi słabej wiary i ich nawracać. Wiarę w nawracającą moc architektury towarzyszyła artystom baroku.

Czym się charakteryzuje barok w literaturze?

Cechy literatury baroku: egzystencjonalna, refleksyjna, wyrafinowana, konceptualna, pełna przeciwieństw. Rozwój dramatu: komedia klasycyzująca i dramat szekspirowski. Wzorce osobowe: szlachcic sarmata, dworzanin. Popularne motywy: vanitas, Bóg, miłość dworska, życie szlacheckie.

Czym charakteryzuje się barok w literaturze?

Cechą charakterystyczną ówczesnych dzieł literackich jest wysublimowany, bogaty i ozdobny język oraz powszechne zastosowanie metafor i innych środków stylistycznych. Barok czerpał z dorobku kultury antycznej, ale jednocześnie bardzo często odżegnywał się od antycznej dyskrecji, powściągliwości oraz uporządkowania.

Na czym polegał barokowy koncept?

Konceptyzm (wł. concetto – świetny, wyszukany pomysł) – główny prąd w poezji baroku, cechujący się dążeniem do nieustannego zadziwiania, zaskakiwania i zaszokowania czytelnika. Koncept to wyszukany, oryginalny i niespodziewany pomysł, na którym oparty jest utwór poetycki, zarówno pod względem budowy jak i treści.

Co oznacza nazwa barok?

Dziwność, deformacja, nieregularność, inność, dziwaczność – tymi słowami najczęściej opisywana jest epoka Baroku. Nazwa epoki pochodzi prawdopodobnie od portugalskiego terminu jubilerskiego barroco, oznaczającego perłę o nieregularnych kształtach.

Dlaczego barok nazywa się barok?

Barok pochodzi prawdopodobnie pochodzi od portugalskiego terminu którym określano perłę o nieregularnym kształcie. Także wytwory sztuki i architektury charakteryzują się dziwną i nietypową wymową.

Kto pisał w baroku?

Znani pisarze – Barok

  • Molier- (1622-1673r.)
  • Pierre Corneille- (1606-1684r.)
  • Daniel Naborowski- (1573-1640r.)
  • Jan Chryzostom Pasek- ( 1636-1701r.)
  • Wacław Potocki- (1621-1696r.)
  • Mikołaj Sęp- Sarzyński- (około 1550-1581r.)
  • Jan Andrzej Morsztyn- (1621-1693)
  • Daniel Defoe- (1660-1731)

Czym inspirował się barok?

Bogaty w zdobnictwo, pomysłowe rozwiązania i symbolikę styl architektoniczny, malarski i literacki baroku z założenia opierał się na ignacjańskiej zasadzie applicatio sensuum, polegającej na wykorzystaniu ludzkiej zmysłowości i erotyki do przekazania treści religijnych (stąd figury świętych w ekstazie czy wyrazy …