Dlaczego szałwia usycha?

Szałwia omszona – uprawa Szałwia omszona preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione oraz glebę przepuszczalną, dość suchą i żyzną, najlepiej o odczynie zasadowym. Roślina ta nie toleruje zwartego, gliniastego, ciężkiego podłoża i bardzo źle reaguje na zalanie korzeni. Dobrze zaś znosi suszę.

Kiedy przycina się szałwię?

Wczesna wiosna to dobry czas, aby przyciąć szałwię. Jeśli zetniemy liście przed zimą, roślina może mieć trudności z przetrwaniem. Teraz, w lutym, pędy można przyciąć do wysokości ok. 5 cm.

Jak często podlewać szałwię?

Szałwia – pielęgnacja​

Zwykle wystarczy podlewać ją raz na 3 dni, jednak warto regularnie sprawdzać wilgotność gleby, by nie przesuszyć rośliny. Szałwia jest rośliną, której pielęgnacja nie wymaga specjalnego nawożenia.

Czy szałwię się przycina?

Szałwia omszona bardzo lubi silne cięcie. Przycinając roślinkę po pierwszym kwitnieniu, zachęcimy ją do rozwijania nowych pędów i zakwitnięcia jesienią. Jeśli chcemy, by szałwia miała dłuższy okres kwitnienia, musimy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty.

Czy szałwia omszona pachnie?

Szałwia omszona to bylina osiągająca 50-70cm wysokości o silnie rozkrzewionym, krzaczastym pokroju. Liście są podługowate lub eliptyczne, z omszeniem od spodu, intensywnie pachnące.

Co lubi szałwia?

Szałwia lubi stać w słońcu przez cały dzień i cieszyć się ciepłem.

W razie konieczności zniesie także półcień, ale nie pół-ciepło.

  • Miejsce w pełnym słońcu do słonecznego.
  • Ciepłe i osłonięte od wiatru.
  • Gleba wapienna, sucha do umiarkowanie wilgotnej.
  • Kamieniste, ubogie podłoże najlepiej odpowiada tej roślinie.

Czy szałwia pachnie?

Szałwia pachnie bardziej zioło i bardziej jak kadziło. W przeciwieństwie do "surowej formy" ma zapach intensywniejszy od palo santo i zapach utrzymuje się dłużej.

Gdzie najlepiej posadzić szałwię?

Bylina lubi miejsca silnie nasłonecznione, ciepłe, zaciszne. Toleruje także stanowiska półcieniste, ale w takich warunkach bardziej rozwijają się kępy na niekorzyść kwiatów. Gatunek jest mrozoodporny. Szałwia dobrze rośnie w podłożu średnio żyznym, wapiennym, umiarkowanie suchym.

Czy szałwia kwitnie drugi raz?

Warto regularnie usuwać przekwitające kwiatostany – to przedłuży okres kwitnienia. Przycięta szałwia może zakwitnąć ponownie w okresie jesiennym – chociaż już nie tak obficie jak latem.

Jak pielęgnować szałwię w doniczce?

Sadzenie szałwii do doniczki nie różni się znacząco od sadzenia do gruntu. Jako substrat nadaje się dobra ziemia do roślin doniczkowych, której przepuszczalność dobrze jest poprawić dodatkiem piasku albo perlitu. Pod uwagę należy brać wyłącznie doniczki z otworem w dnie, ponieważ zastój wody źle wpływa na szałwię.

Która szałwia jest najlepsza?

Najcenniejsze są jej gatunki bylinowe, które nie tylko dobrze zimują w gruncie, ale też z roku na rok coraz bardziej się rozrastają i stają się coraz piękniejsze. Należy do nich między innymi szałwia omszona (Salvia nemorosa), o szorstkich, zielonych, dużych liściach, zebranych przy ziemi w gęste rozety.

Czy szałwię są wieloletnie?

Szałwie to bardzo ciekawe rośliny, które możemy uprawiać zarówno w donicach i skrzyniach, jak i w ogrodzie. Szałwia jest wieloletnią byliną lub półkrzewem, ma blisko 900 gatunków, a do tych najpopularniejszych należą szałwia lekarska, omszona, błyszcząca i omączona.

Czy szałwia potrzebuję dużo wody?

Aby zapewnić szałwii możliwość dobrego wzrostu, trzeba ją umiarkowanie ale regularnie zaopatrywać w wodę. W zależności od miejsca i pogody może w pewnych okolicznościach wystarczyć naturalne nawadnianie przez deszcz. Wyrośniętą szałwię ogrodowa podlewać tylko podczas dłuższego okresu suszy.

Czy można pić szałwię na noc?

Co ciekawe, szałwia kojąco wpływa na błonę śluzową żołądka.

Dzięki temu z powodzeniem może być stosowana w przypadku nieżytu. Nie ulega wątpliwości, że kluczem do sukcesu jest picie herbatki z szałwii z odpowiednią częstotliwością. Warto popijać szałwię dwa razy w ciągu dnia, najlepiej rano i wieczorem.

Czy szałwia ma działanie psychoaktywne?

Występuje endemicznie w Meksyku. Stosowana była w tych rejonach do odprawiania rytuałów duchowych. Jej głównym składnikiem jest salwinoryna A o działaniu psychoaktywnym. Posiadanie tej rośliny, jak również jej suszu jest nielegalne w Polsce.

Co odstrasza szałwia?

Zapach szałwii odstrasza ślimaki, mszyce czy bielinka kapustnika. Szałwię warto więc zasadzić w pobliżu upraw kapusty. Pomaga ona także utrzymać zdrową uprawę fasoli, marchwi czy kopru włoskiego.