Jak montować płyty gipsowe na stelażu?

Układając płyty należy zachować szczelinę dylatacyjną u podstawy na około 10mm i 5 mm u góry, przy połączeniu między górną krawędzią płyty z sufitem. Mocując płytę do stelaża za pomocą wkręta należy uważać aby nie wystawał on ponad lico płyty lub nie przebił warstwy kartonu. Idealnie jest gdy jest równo z licem płyty.

Jak przykrecic plyte gipsowa do stelaża?

Płyty g-k przykręca się najczęściej blachowkrętami oksydowanymi (czarnymi), gdyż gips w stosunku do zwykłej stali jest bardzo agresywny i powoduje jej korozję.

Jak przymocować profil do płyty gipsowej?

Pionowy profil powinien być przymocowany w taki sposób, aby podtrzymywał dwie sąsiadujące płyty. Do mocowania stelaża używamy kołków do szybkiego montażu lub kołków przeznaczonych do zabudowy k-g. Następnie przechodzimy do montowania profili do podłogi, sufitu oraz ścian bocznych.

Jak prawidłowo montować płyty gk?

Płyty mocuje się na klej o grubości 1,5-2 cm, nakładany punktowo w postaci placków o średnicy ok. 10 cm, w rozstawie 30-40 cm w pionie i poziomie. Przyklejanie i korygowanie ułożenia płyt powinno nastąpić nie później, niż po 15-20 minutach od sporządzenia masy klejowej.

Co ile cm daje się stelaż pod płyty gipsowe?

Jeśli stelaż pod zabudowę g-k jest wykonany z profili o grubości 0,6 mm, odległość między nimi nie może przekraczać: 60 cm – w przypadku płyt o szerokości 120 cm, 62,5 cm – dla płyt o szerokości 125 cm.

Czy przykręcać płyty do profili ud?

Płytę przykręcamy tylko do konstrukcji pionowej, wykonanej z profili CD. Rozstaw wkrętów TN może wynosić maksymalnie 25 cm. Krok 8. Należy unikać skręcania płyty, stanowiącej okładzinę z profilami UD, zamontowanymi do podłogi i stropu, ponieważ skręcenie tych elementów powoduje później spękania połączeń płyt.

Czym łączyć profile do płyt gipsowych?

Do montażu profili do płyt g-k stosuje się najczęściej fosfatowane wkręty stalowe. Występują one z gwintem grubym i drobnym (podwójnym). Wkręty z gwintem grubym stosuje się do mocowania płyt g-k w konstrukcji drewnianej, a wkręty z gwintem drobnym do konstrukcji z profili metalowych.

Co ile daje się profile na suficie?

Konstrukcje o najmniejszym ciężarze wymagają rozstawu profili głównych co 120 cm, a nośnych maksymalnie co 50 cm (przy czym optimum to 40 cm). Sufity cięższe i niższe wymagają już rozstawu profili co 65 i 40 cm. Jeżeli natomiast płyty montowane są wzdłuż profili nośnych, maksimum odstępu to 40 cm.

Co ile wieszaki do profili?

Montaż wieszaków do profili. Przy montażu wieszaka ważne jest, aby wyregulować jego wysokość tak, by uzyskać idealną płaszczyznę. Co ile montować wieszaki do sufitu podwieszanego? Najczęściej wieszaki mocuje się co 90 cm, jednak w przypadku większego obciążenia sufitu można zwęzić rozstaw do 75 cm.

Jak rozmieścić profile na suficie?

W najlżejszych konstrukcjach tego typu profile główne rozmieszcza się do co 120 cm, a nośne co 40-50 cm. Znacznie cięższe i niżej opuszczone sufity wymagają już rozstawu profili co 65 i 40 cm. Dodatkowo, jeśli płyty mocuje się wzdłuż profili nośnych, odstępy między nimi nie powinny być większe niż 40 cm.

Co ile montować wieszaki ES?

Najczęściej wieszaki mocuje się co 90 cm, jednak w przypadku większego obciążenia sufitu można zwęzić rozstaw do 75 cm. Wieszaki skrajne powinny być nie dalej niż 40 cm od ściany.

Co ile krecic plyty gk?

Rozstaw blachowkrętów mocujących płytę do profili wynosi 17 cm dla sufitów i jest mniejszy niż rozstaw wkrętów w ścianach działowych (25 cm).

Czy skręcać ze sobą profile CD z ud?

Należy unikać skręcania płyty, stanowiącej okładzinę z profilami UD, zamontowanymi do podłogi i stropu, ponieważ skręcenie tych elementów powoduje później spękania połączeń płyt.

Ile wkrętów do wieszaka?

Wieszaki grzybkowe mocujemy do boku elementu drewnianego za pomocą przynajmniej dwóch wkrętów do drewna o długości minimum 35 mm. Jednak dobrze jest w początkowej fazie zamocować tylko jednym wkrętem, co da nam to większe możliwości regulacji i ustawienia.

Jaka odległość między wieszakami?

Jeżeli chodzi o wieszaki – maksymalny rozstaw między nimi to 75cm, a od ściany 25cm. Konstrukcja jednopoziomowa krzyżowa – maksymalny rozstaw profili głównych nie powinien przekraczać 50cm dla profili nośnych i 120cm dla profili poprzecznych.

Kiedy konstrukcja krzyzowa?

Cechą tej konstrukcji jest duża wytrzymałość. Ruszt dwupoziomowy krzyżowy. Zwykle wykonuje się go w pomieszczeniach przekraczających w każdą stronę 4m. Tutaj profile główne ułożone są w jednym kierunku, do nich zaś zamocowane są łącznikami krzyżowymi prostopadłe profile nośne.