Jak pielęgnować szałwię ogrodowa?

Szałwia omszona przede wszystkim musi mieć zapewnione słoneczne, ciepłe, osłonięte od wiatru stanowisko i próchniczą, przepuszczalną, lekko wilgotną glebę. Roślina jest tolerancyjna względem pH podłoża i dobrze znosi przejściową suszę, ale w czasie przedłużających się okresów bezdeszczowych warto ją podlewać.

Jak przyciąć szałwię na wiosnę?

Teraz, w lutym, pędy można przyciąć do wysokości ok. 5 cm. Po przycięciu, kiedy pogoda się poprawi, szałwia wypuści nowe pędy i stanie się gęsta i bujna. Jednak jeśli roślina już je wypuściła, nie należy jej przycinać.

Jak i kiedy przycinać szałwię?

Przycinając roślinkę po pierwszym kwitnieniu, zachęcimy ją do rozwijania nowych pędów i zakwitnięcia jesienią. Jeśli chcemy, by szałwia miała dłuższy okres kwitnienia, musimy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty. Kiedy roślina skończy kwitnąć, trzeba usunąć wszystkie zamierające kwiatostany.

Co lubi szałwia?

Szałwia lubi stać w słońcu przez cały dzień i cieszyć się ciepłem.

W razie konieczności zniesie także półcień, ale nie pół-ciepło.

  • Miejsce w pełnym słońcu do słonecznego.
  • Ciepłe i osłonięte od wiatru.
  • Gleba wapienna, sucha do umiarkowanie wilgotnej.
  • Kamieniste, ubogie podłoże najlepiej odpowiada tej roślinie.

Jak przycinanie szałwia po kwitnieniu?

Po pierwszym obfitym kwitnieniu warto silnie przyciąć całą kępę. Roślina dzięki temu wypuści nowe pędy, które znów zakwitną w drugiej połowie lata, dodatkowo przez resztę sezonu będzie utrzymywać ładny zwarty kształt.

Dlaczego szałwia usycha?

Szałwia omszona – uprawa

Szałwia omszona preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione oraz glebę przepuszczalną, dość suchą i żyzną, najlepiej o odczynie zasadowym. Roślina ta nie toleruje zwartego, gliniastego, ciężkiego podłoża i bardzo źle reaguje na zalanie korzeni. Dobrze zaś znosi suszę.

Czy szałwia Omączona jest wieloletnia?

Szałwia omączona fioletowa Plantico

Roślina jednoroczna, o licznych wzniesionych pędach wysokości 50 cm, z charakterystycznym fioletowym przebarwieniem. Kwiaty szałwii drobne, zebrane w smukłe, wysokie kłosy. Kwitnie długo od maja do października.

Czy szałwię są wieloletnie?

Szałwie to bardzo ciekawe rośliny, które możemy uprawiać zarówno w donicach i skrzyniach, jak i w ogrodzie. Szałwia jest wieloletnią byliną lub półkrzewem, ma blisko 900 gatunków, a do tych najpopularniejszych należą szałwia lekarska, omszona, błyszcząca i omączona.

Czy szałwia przezimuje w ogrodzie?

Szałwia lekarska w naszym klimacie przez cały rok może być uprawiana w gruncie, jednak jej mrozoodporność nie zawsze jest wystarczająca (nie jest całkowicie mrozoodporna) i w chłodniejszych rejonach kraju może wymarzać. Dlatego warto okryć ją na zimę np. gałązkami stroiszu lub kopczykami kompostu.

Czy szałwia kwitnie drugi raz?

Warto regularnie usuwać przekwitające kwiatostany – to przedłuży okres kwitnienia. Przycięta szałwia może zakwitnąć ponownie w okresie jesiennym – chociaż już nie tak obficie jak latem.

Ile razy kwitnie szałwia?

Zwykle kwitnie dwa razy w sezonie: wiosną i późnym latem. Jeśli jednak ma powtórzyć kwitnienie, po pierwszym kwitnieniu musi zostać przycięta. Zabieg jest dość istotny, bo to właśnie niebieskofioletowe kwiaty, zebrane w długie, gęste kłosy są największą ozdobą rośliny.

Gdzie najlepiej posadzić szałwię?

Bylina lubi miejsca silnie nasłonecznione, ciepłe, zaciszne. Toleruje także stanowiska półcieniste, ale w takich warunkach bardziej rozwijają się kępy na niekorzyść kwiatów. Gatunek jest mrozoodporny. Szałwia dobrze rośnie w podłożu średnio żyznym, wapiennym, umiarkowanie suchym.

Gdzie sadzić szałwię w ogrodzie?

Bylina lubi miejsca silnie nasłonecznione, ciepłe, zaciszne. Toleruje także stanowiska półcieniste, ale w takich warunkach bardziej rozwijają się kępy na niekorzyść kwiatów. Gatunek jest mrozoodporny. Szałwia dobrze rośnie w podłożu średnio żyznym, wapiennym, umiarkowanie suchym.