Jak przycinać szałwię na wiosnę?

Wczesna wiosna to dobry czas, aby przyciąć szałwię. Jeśli zetniemy liście przed zimą, roślina może mieć trudności z przetrwaniem. Teraz, w lutym, pędy można przyciąć do wysokości ok. 5 cm.

Jak obcinamy szałwię?

Przycinając roślinkę po pierwszym kwitnieniu, zachęcimy ją do rozwijania nowych pędów i zakwitnięcia jesienią. Jeśli chcemy, by szałwia miała dłuższy okres kwitnienia, musimy na bieżąco usuwać przekwitnięte kwiaty. Kiedy roślina skończy kwitnąć, trzeba usunąć wszystkie zamierające kwiatostany.

Jak Przycinac Szalwie omszona po kwitnieniu?

Po pierwszym obfitym kwitnieniu warto silnie przyciąć całą kępę. Roślina dzięki temu wypuści nowe pędy, które znów zakwitną w drugiej połowie lata, dodatkowo przez resztę sezonu będzie utrzymywać ładny zwarty kształt.

Co lubi szałwia?

Szałwia lubi stać w słońcu przez cały dzień i cieszyć się ciepłem.

W razie konieczności zniesie także półcień, ale nie pół-ciepło.

  • Miejsce w pełnym słońcu do słonecznego.
  • Ciepłe i osłonięte od wiatru.
  • Gleba wapienna, sucha do umiarkowanie wilgotnej.
  • Kamieniste, ubogie podłoże najlepiej odpowiada tej roślinie.

Czy szałwia Omączona jest wieloletnia?

Szałwia omączona fioletowa Plantico

Roślina jednoroczna, o licznych wzniesionych pędach wysokości 50 cm, z charakterystycznym fioletowym przebarwieniem. Kwiaty szałwii drobne, zebrane w smukłe, wysokie kłosy. Kwitnie długo od maja do października.

Dlaczego szałwia usycha?

Szałwia omszona – uprawa

Szałwia omszona preferuje stanowiska ciepłe i nasłonecznione oraz glebę przepuszczalną, dość suchą i żyzną, najlepiej o odczynie zasadowym. Roślina ta nie toleruje zwartego, gliniastego, ciężkiego podłoża i bardzo źle reaguje na zalanie korzeni. Dobrze zaś znosi suszę.

Jak nawozić szałwię Omszoną?

Warto sięgnąć po nawozy o przedłużonym działaniu, które stosuje się raz w okresie wegetacyjnym. Godny polecenia jest także kompost i ekologiczny biohumus, który poprawia strukturę gleby i kondycję rośliny bez ryzyka przenawożenia.

Czy szałwia kwitnie drugi raz?

Warto regularnie usuwać przekwitające kwiatostany – to przedłuży okres kwitnienia. Przycięta szałwia może zakwitnąć ponownie w okresie jesiennym – chociaż już nie tak obficie jak latem.

Jaki nawóz do szałwii?

Warto sięgnąć po nawozy o przedłużonym działaniu, które stosuje się raz w okresie wegetacyjnym. Godny polecenia jest także kompost i ekologiczny biohumus, który poprawia strukturę gleby i kondycję rośliny bez ryzyka przenawożenia.

Czym nawozić szałwię?

Zasilanie szałwii

Wówczas wystarczy ją nawozić jedynie wiosną niewielką ilością naturalnego kompostu bądź też biohumusem.

Kiedy Uszczykiwać szałwię?

Kiedy siewki rozwiną 2-3 liście właściwe, należy je przepikować, a temperaturę w pomieszczeniu obniżyć o kilka stopni. Dobrze jest też uszczykiwać roślinom wierzchołki pędów nad drugą parą liści, dzięki czemu lepiej się rozkrzewią.

Kiedy pikować szałwię?

Do pikowania przechodzi się, kiedy na siewkach pojawiają się 2 liście. Wtedy pikuje się je do większych pojemników lub wielodoniczek. Na miejsce stałe na rabatę lub do donic na balkonie czy tarasie sadzi się sadzonki szałwii błyszczącej, gdy minie ryzyko przymrozków, czyli od połowy maja.

Jak pielęgnować szałwię błyszcząca?

Szałwia błyszcząca jest łatwa w pielęgnacji – do pięknego kwitnienia potrzebuje jedynie regularnego podlewania i wycinania zwiędłych kwiatostanów. Odcinając zwiędłe kwiaty sekatorem, pobudzisz roślinę do nieprzerwanego kwitnienia. Powinno się ją podlewać umiarkowanie, gdyż roślina dobrze znosi lekkie przesuszenie.

Czy szałwia przezimuje w ogrodzie?

Szałwia lekarska w naszym klimacie przez cały rok może być uprawiana w gruncie, jednak jej mrozoodporność nie zawsze jest wystarczająca (nie jest całkowicie mrozoodporna) i w chłodniejszych rejonach kraju może wymarzać. Dlatego warto okryć ją na zimę np. gałązkami stroiszu lub kopczykami kompostu.

Czy szałwia blyszczaca jest wieloletnia?

Szałwia błyszcząca to roślina jednoroczna, która pochodzi z Brazylii. W swoim rodzimym kraju ma formę krzewu osiągającego nawet 150 cm wysokości, jednak w polskich warunkach dorasta do 40 cm. Kwiatostany szałwii tworzą liczne drobne kwiaty zebrane w kłosy.