Jak sprawdzić czy pompa wtryskowa jest sprawna?

Jak sprawdzić, czy pompa wtryskowa działa? Wstępnym sposobem na sprawdzenie pompy, jest podłączenie testera diagnostycznego do sterownika i wybranie opcji testowania obwodu wysokiego ciśnienia. Prawidłowe wyniki testów są znakiem tego, że pompa jest jak najbardziej sprawna.

Jak sprawdzic czy pompa wtryskowa jest uszkodzona?

Najczęstszym objawem uszkodzenia tej pompy jest trudny rozruch, podczas którego nie następuje spalanie. Silniki samochodów z zepsutymi pompami wtryskowymi często gasną, nawet jeśli wciskamy pedał gazu, a samochód jest nagrzany.

Jak zdiagnozować pompę wtryskową?

Pompę wtryskową sprawdzimy podczas badania całego obwodu wysokiego ciśnienia za pomocą testera. Należy go podłączyć do sterownika, uruchomić silnik i wybrać z menu funkcję testowania układu wysokiego ciśnienia. Po kilku minutach komputer sam dokonuje analizy pracy wszystkich podzespołów tegoż układu, m.in.

Jak sprawdzić elektrozawór w pompie wtryskowej?

Uszkodzony elektrozawór pompy wtryskowej – objawy

– Z pewnością zauważymy zbyt wysokie obroty na biegu jałowym oraz znaczny spadek mocy w trakcie jazdy. – Uszkodzony elektrozawór oznacza także większy pobór paliwa, co spowodowane jest brakiem odpowiedniej regulacji w układzie paliwowym.

Ile kosztuje sprawdzenie pompy wtryskowej?

Koszt weryfikacji pompy wtryskowej w autoryzowanym serwisie samochodowym wynosi około 100 zł. Natomiast diagnostyka tego podzespołu polega na wykryciu ewentualnych wycieków (nieszczelności) lub uszkodzeń mechanicznych pompy. Zanim jednak przystąpimy do tych czynności, konieczne jest zdemontowanie pompy z samochodu.

Jakie objawy daje uszkodzony zawór na pompie?

Niskie ciśnienie paliwa w układzie objawi się utratą mocy silnika, zwłaszcza na wyższych obrotach. Może pojawić się także szarpanie, dławienie silnika oraz przygasanie na jałowych obrotach. Awaria regulatora ciśnienia paliwa daje więc podobne objawy, co zatarta pompa paliwowa oraz zatkany filtr paliwa.

Co psuje się w pompie wtryskowej?

Uszkodzenia pomp wtryskowych oraz pomp wysokiego ciśnienia powodowane są przede wszystkim złą jakością oleju napędowego. Zwiększona zawartość wody, zanieczyszczeń chemicznych lub stałych bardzo szybko doprowadza do porysowania, wytarcia (zatarcia) lub pęknięcia obciążonych elementów pomp, które smarowane są paliwem.

Dlaczego pompa wtryskowa nie podaje paliwa na wtryski?

Powodów, przez które paliwo nie dochodzi do wtrysków może być kilka, a są to głównie brak paliwa w zbiorniku, awaria pompy, zapchany filtr paliwa czy też nieszczelne przewody paliwowe. Warto pamiętać, że chociaż pierwszy z powodów – brak paliwa w baku – wydaje się być prozaiczny, to jednak występuje on bardzo często.

Jak sprawdzić czy działa elektrozawór?

Przyrządy pomiarowe przyłóż do wystających konektorów. Miernik nastaw na ohmy (np. 2kOhm). Prawidłowo działający elektrozawór powinien wskazać 3,5-4 kOhmy oznacza to, że jest sprawny.

Jak zwiększyć dawkę paliwa na pompie wtryskowej?

Ze względu na mechaniczną budowę pompy wtryskowej nie da się zwiększyć dawki paliwa poprzez zmiany parametrów w sterowniku silnika. Jednak to, co daje zwiększenie dawki paliwa, wymusza wprowadzenie zmian w konstrukcji samej pompy. Wówczas wymianie podlegają: wałek napędowy, rolka jezdna, zaworki ssące oraz zawór ZME.

Ile za regeneracje pompy wtryskowej?

Chcąc pokusić się o oszacowanie średniej ceny za regenerację pompy wtryskowej, należałoby przyjąć kwotę 1000 – 2000 zł. Choć taka usługa faktycznie może wydawać się kosztowna, i tak stanowi zdecydowanie mniejszy wydatek niż zakup nowego urządzenia.

Czy warto regenerować pompę wtryskową?

Czy warto regenerować pompę wtryskową? Regeneracja pompy wtryskowej jest bardzo opłacalnym procesem, ponieważ zostaje ona dokładnie wyczyszczona, sprawdzona pod kątem usterki, a także wymienia się jej już zużyte części.

Czy można jeździć z uszkodzona pompa paliwa?

Awaria pompy paliwowej unieruchamia silnik i wówczas dalsza jazda jest niemożliwa. Trzeba albo naprawić pompę, albo zaholować samochód do stacji obsługi. W przypadku samochodów zabytkowych trudno o stację, która potrafi i chce takie pojazdy naprawiać.

Jak długo wytrzymuje pompa wtryskowa?

W głównej mierze trwałość pompy wtryskowej wynosi około 150 tysięcy kilometrów, a w przypadku odpowiedniego użytkowania pojazdu – nawet dwukrotnie więcej!

Jak sprawdzić czy paliwo dochodzi do wtrysków?

Do objawów zepsutych wtrysków zalicza się trudne uruchomienie jednostki napędowej, silne dymienie, wibracje i złą pracę silnika szczególnie na niskich obrotach i biegu jałowym, a także ta zwane strzały w dolot lub rurę wydechową.

Jak sprawdzić czy paliwo dochodzi do wtrysku?

Kluczową rolę odgrywa pomiar ciśnienia, które możemy sprawdzić za pomocą komputera diagnostycznego lub w przypadku starszych modeli, za pomocą manometru. Pierwszą bardzo ważną czynnością jest zaglądnięcie pod maskę w celu wzrokowej oceny stanu technicznego części układu paliwowego.