Jakie najlepsze doniczki do storczyków?

Przezroczysta doniczka nie tylko zapewni korzeniom odpowiednią ilość światła, lecz również pozwoli ci kontrolować stan kłączy. Do uprawy storczyków nadają się również doniczki ceramiczne, które, ze względu na swój ciężar, będą stanowić doskonałą podporę dla silnych i mocno rozrośniętych korzeni rośliny.

Jakie są najlepsze doniczki do storczyków?

Storczyk jest rośliną, która dla odpowiedniego rozwoju wymaga dużej ilości światła. To dlatego zaleca się umieszczanie kwiatów w przezroczystych, transparentnych doniczkach do storczyków, przez które będzie przedostawać się światło do korzeni, wspomagając procesy fotosyntezy.

Czy storczyki trzymać w osłonkach?

Storczyki to popularne kwiaty, które są stosunkowo proste w uprawie – oczywiście, jeśli zapewnimy im odpowiednie warunki. Oprócz oświetlonego stanowiska i systematycznego podlewania, storczyki potrzebują także właściwej osłonki, najlepiej przezroczystej.

Czy storczyka można przesadzić do większej doniczki?

Przesadzając storczyki nie zawsze musimy zmieniać doniczkę. Zdarza się jednak, że korzenie przerosną doniczkę i chcąc wyjąć roślinę, musimy ją rozciąć lub po prostu potrzebujemy większej doniczki. Doniczki z tworzyw, po jakimś czasie najzwyczajniej degradują się i tracą swoje właściwości użytkowe i estetyczne.

Czy storczyk musi stać w oknie?

Na słonecznym oknie może stać większość storczyków ciepło- i światłolubnych (np.: Phalaenopsis, Vanda, Cattleya, Epidendrum i inne), ale w południe trzeba je cieniować, choćby żaluzjami, roletami albo agrowłókniną, bo liście mogą ulec poparzeniom.

W jakim miejscu powinien stać storczyk?

Storczyki lubią stanowiska jasne, o rozproszonym świetle. Idealne do ich uprawy są parapety wschodnich oraz południowo-zachodnich okien (latem należy rośliny cieniować). W pokoju o wystawie południowej storczyki można uprawiać w oddaleniu od okna, bez konieczności sztucznego doświetlania.

Co ile dni trzeba podlewać storczyki?

3. Najlepsza częstotliwość podlewania: raz w tygodniu latem, raz na 2 tygodnie zimą

Czego nie lubią storczyki?

Storczyki nie lubią być przestawiane, zwłaszcza w okresie kwitnienia, dlatego często się zdarza, że roślina gubi świeżo zawiązane pąki po przyniesieniu jej do domu. Starajmy się nie wystawiać jej na inne negatywne czynniki, jak zbyt częste podlewanie, przeciąg, zbyt wysoka temperatura lub ostre światło.

Co zrobić żeby storczyk zaczął kwitnąć?

Co zrobić żeby storczyk zakwitł? Popularne phalaenopsisy możemy pobudzić do kwitnienia zwiększając różnicę temperatury między dniem a nocą. Przenieśmy więc w nocy roślinę do chłodniejszego pomieszczenia lub uchylmy okno. Nie może mieć jednak chodniej niż 17°C.

Co zrobić żeby storczyk miał dużo kwiatów?

Możemy dodawać odrobinę nawozu do storczyków do każdego podlewania (dawkę określoną przez producenta należy rozpuścić w konewce z wodą i takim roztworem podlewać roślinę) lub umieścić w doniczce specjalny aplikator z koktajlem witaminowym. Dzięki nawożeniu nasz storczyk będzie długo i efektownie kwitł.

Gdzie nie stawiać storczyków?

Bezpośrednie operowanie promieni słonecznych przez niektóre okna może prowadzić do poparzenia liści. Dlatego najbezpieczniejszym miejscem uprawy storczyków będą okna o wystawie wschodniej lub zachodniej, a w niektórych przypadkach nawet północnej.

Po czym poznać że storczyk ma sucho?

To czy storczyk jest dobrze podlany poznamy po kolorze korzeni. Białe oznaczają, że ma za sucho, zielone że jest w sam raz, a bardzo ciemne, że został przelany i zaczyna gnić. Innym sposobem podlewania jest zanurzenie doniczki na 15-30 min w wodzie a następnie dokładne jej otrząśnięcie z wody.

Czym podlewać storczyki aby obficie kwitły?

Orchidee najlepiej podlewać deszczówką lub miękką wodą przegotowaną. Od czasu do czasu warto dodać do niej kilka kropel soku z cytryny. Zmienia ona odczyn na kwaśny, za którym storczyki przepadają.

Co ile dni podlewać storczyki?

3. Najlepsza częstotliwość podlewania: raz w tygodniu latem, raz na 2 tygodnie zimą

Co zrobić żeby storczyk miał więcej pędów?

Storczyki tworzą pąki na wydłużonych pędach kwiatostanowych, które wyglądają jak patyki. Gdy wszystkie kwiaty już opadną, niektórzy hodowcy sugerują, aby pęd kwiatowy przyciąć nad trzecim oczkiem i czekać, aż się rozgałęzi i zacznie tworzyć nowe pąki.