Skąd wzięło się dzień dobry?

– Nasze powitania wywodzą się z dawnych życzeń, które tak naprawdę były modlitwami. Początkowo mówiono: "Boże, zdasz mi dobry dzień". Nie było specjalnych życzeń na poranek i resztę dnia – zaznaczyła ekspertka Trójki.

Dlaczego na szlaku mówi się dzień dobry?

Powitanie na szlaku według tej teorii wzięło się z serdeczności, szacunku, poczucia spójności i zrozumienia drugiej osoby, która wybrała dany szlak z taką samą świadomością, co my. Według drugiej teorii, powitanie z osobą spotkaną na szlaku miała niegdyś za zadanie sprawdzenie, czy wszystko u niej w porządku.

Dlaczego w górach mówi się dzień dobry?

Jedna z nich twierdzi, że witanie się pozwalało sprawdzić, czy u drugiej osoby wszystko w porządku. Druga mówi o wyrażeniu szacunku dla człowieka, który podobnie jak my postanowił sprawdzić swoje siły na szlaku. Być może chodzi po prostu o życzenie bezpiecznej podróży i spokojnego osiągnięcia jej celu.

Kto ma pierwszeństwo na górskim szlaku?

Zasadniczo pozdrawia wchodzący schodzącego, młodszy starszego, ale, jak zawsze i wszędzie, pierwszeństwo należy do lepiej wychowanego. Z reguły pozdrawiamy gospodarzy-strażników parku, leśników, przewodników, przodowników turystyki górskiej, ratowników GOPR, członków Straży Ochrony Przyrody i Służby Kultury Szlaku.

Jaki kolor ma najtrudniejszy szlak?

Wielu turystów powtarza mit, który nie ma nic wspólnego z rzeczywistością: czerwone i czarne szlakinajtrudniejsze, żółte to średni poziom trudności, a zielone i niebieskie najłatwiejsze. Nic bardziej mylnego! Kolor, jakim oznaczony jest dany szlak, nie ma związku z jego trudnością.

Kto pierwszy mówi dzień dobry?

Jak się witamy? Jako pierwsza kłania się osoba stojąca niżej w hierarchii społecznej, zatem to uczeń mówidzień dobry” nauczycielowi, pracownik- szefowi, młodszy-starszemu, wchodzący- już obecnym. Również ze względów kurtuazyjnych to mężczyzna jako pierwszy powinien powitać kobietę.

Kto pierwszy się kłania?

Jak się witamy? Jako pierwsza kłania się osoba stojąca niżej w hierarchii społecznej, zatem to uczeń mówi „dzień dobry” nauczycielowi, pracownik- szefowi, młodszy-starszemu, wchodzący- już obecnym. Również ze względów kurtuazyjnych to mężczyzna jako pierwszy powinien powitać kobietę.

Do kogo można powiedzieć cześć?

Cześćmówimy do kolegów i koleżanek, osób z pracy, z którymi jesteśmy na „ty”, do dzieci (uwaga, do młodzieży w wieku roszczącym pretensje do dorosłości zawsze uprzejmie będzie zwracać się „pan, pani” – naprawdę to docenią), do obcych osób w naszym wieku, jeżeli mamy szczęście być częścią braci nastoletniej lub …

Ile kilometrów dziennie w górach?

Początkującym polecamy dystans 15-20 kilometrów dziennie po stosunkowo płaskim terenie i nocleg w schroniskach lub prywatnych kwaterach. Jeżeli zdecydujesz się na biwakowanie i masz więcej ekwipunku, potrzebować będziesz więcej przerw. W związku z tym bardziej realny będzie plan pokonania 12-17 kilometrów dziennie.

Czy Pieniny są trudne?

Szlaki w Pieninach są nie tylko atrakcyjne widokowo. równocześnie stosunkowo łatwe, no przynajmniej jak na góry. Zupełnie sielankowo nie jest i ciągle można się tutaj zmęczyć, ale podejścia krótsze i łagodniejsze, niż w innych pasmach.

Co oznacza kropka na szlaku?

Kropka w kolorze szlaku na białym tle – początek lub koniec szlaku. Dla osób ruszających na długodystansowy szlak, taki jak GSB, zdjęcie przy kropce na początku i na końcu jest wręcz obowiązkowe. Znak skrętu – może mieć załamanie pod kątem 90 lub 135 stopni. Umieszcza się go przed skrętem.

Jak witać się z szefem?

Zwyczajowym sposobem witania się i przedstawienia jest uścisk dłoni, niezależnie od płci (o tzw. „Cmok-Nonsensie" w jednej z następnych części „Savoir-vivru" w pracy). Uścisk dłoni jest najbezpieczniejszym sposobem zarówno na przywitanie jak i przedstawienie.

Kiedy nie mówić dzień dobry?

– Jeżeli ktoś jest np. zalękniony i ma dużo różnych obaw, czasami bezwiednie wchodzi w rolę neutralną. Znaczy to, że nie ma poczucia, że musi komuś odpowiedzieć "dzień dobry", bo jest przytłoczony przez swoje troski – wyjaśnia.

Kto powinien mowic dziendobry?

Jak się witamy? Jako pierwsza kłania się osoba stojąca niżej w hierarchii społecznej, zatem to uczeń mówi „dzień dobry” nauczycielowi, pracownik- szefowi, młodszy-starszemu, wchodzący- już obecnym. Również ze względów kurtuazyjnych to mężczyzna jako pierwszy powinien powitać kobietę.

Kto pierwszy się wita chlopak czy dziewczyna?

Warto znać zasady witania się z kobietą!

Pamiętaj, że to zawsze Ty, jako mężczyzna, powinieneś pozdrowić kobietę pierwszy, ale to ona powinna zainicjować podanie dłoni.

Kiedy można wyjść w góry a kiedy nie?

Najniebezpieczniejsze jest zimą i wiosną, gdy w górach leży śnieg.