Gdzie najczęściej występują karaluchy?

Owady te potrafią wspinać się po szorstkich powierzchniach (na gładkich mają problem, by się utrzymać). Są powolne, żyją w kanałach i piwnicach, dobrze czują się w chłodnym środowisku. W dzień zwykle przebywają w szczelinach i szparach, w nocy wypełzają w poszukiwaniu pożywienia.

Gdzie jest najwiecej karaluchów?

Karaluchy powszechnie występują na całym świecie. Żyją w najróżniejszych środowiskach, ale najwięcej tych zwierząt można spotkać w rejonach o klimacie tropikalnym lub podzwrotnikowym. Dzięki wyjątkowej odporności na zimno potrafią jako nieliczne spośród owadów przetrwać w Arktyce.

Jak znaleźć gniazdo karaluchów?

Szukamy więc ich śladów w kuchni i łazience. Zaglądamy do szafek, zwłaszcza tych położonych najbliżej rur z wodą, zaglądamy pod zlew. Sprawdzamy pod szafkami, patrzymy w okolice listew przypodłogowych, a jeśli jest taka możliwość – odkręcamy je i sprawdzamy, czy nie ma tam dorosłych osobników, ale też kokonów.

Czy karaluchy wychodzą w dzień?

W większości przypadków nie zobaczymy ich za dnia – w przeciwnym wypadku inwazja jest już bardzo poważna i koniecznie trzeba wezwać specjalistów. Karaluchy są aktywne przede wszystkim wieczorem i nocą, kiedy wychodzą na żer.

Do czego przychodzą karaluchy?

Karaluchy, jak wszystkie karaczany, są wszystkożerne; odżywiają się materiałem organicznym wszelkiego pochodzenia. Szczególnie chętnie korzystają z psujących się resztek jedzenia, wilgotnego i miękkiego pokarmu. Z braku lepszego wyboru zadowalają się też papierem, skórą i tkaninami.

Czego nie lubią karaluchy?

Karaluchy nie przepadają za chłodem i hałasem. Drażni je intensywny zapach kocimiętki, liści laurowych, nie przepadają również za octem.

Czy karaluchy wchodzą do łóżka?

Niekiedy przebywają również w pokojach – głównie w okolicy okien i łóżka np. w szczelinach pod parapetem czy pomiędzy framugą, a materacem.

Czy karaluchy gryzą ludzi?

Karaluchy są wszystkożerne, jednak nie żywią się krwią, dlatego nie gryzą. Nie oznacza to jednak, że przebywanie z nimi w tym samym pomieszczeniu jest bezpieczne. Przede wszystkim owady mogą być nosicielami rozmaitych chorób, takich jak gruźlica, czerwonka, dur brzuszny, cholera, a nawet wirusowe zapalenie wątroby.

Po czym poznac że w domu są karaluchy?

Po czym rozpoznać, że w domu są karaluchy? Karaluchy, nazywane również karaczanami, są dość duże, mierzą ok. 17 – 29 mm. Mają spłaszczone ciało o ciemnym ubarwieniu (przeważnie ciemnobrązowe lub czarne, mogą być rudawe) i długie, widoczne odnóża.