Co daje nie koszenie trawy?

Poza oszczędnościami na koszeniu uzyskujemy tzw. „usługi ekosystemowe”, czyli pozytywne efekty, za które nie trzeba płacić. Rozłożyste, wysokie rośliny zielne intensywnie nawilżają powietrze, obniżają temperaturę i produkują tlen, jednocześnie wyłapując pyły tworzące smog.

Czy warto kosić trawę bez kosza?

Jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Należy pamiętać jednak, że jeżeli decydujemy się na koszenie trawy bez użycia kosza, to należy robić to robić w momencie, kiedy trawa jest sucha. Wówczas taka obeschnięta opadnie na ziemię i rozpadnie się, jednocześnie wzbogacając glebę w różnego rodzaju mikroelementy.

Czy jest trawa której nie trzeba kosić?

Należą do nich miskanty, trawy pampasowe, turzyce, rozplenice, które tworzą kępy. Łatwo je komponować z innymi roślinami, zasłaniają puste miejsca po roślinach, które szybko przekwitają, nie są wymagające w uprawie.

Dlaczego trzeba kosić trawę?

Koszenie trawników co do zasady uwarunkowane jest względami estetycznymi. Miejsca ze skoszonym trawnikiem wyglądają na zadbane i z reguły bardziej się podobają. Koszenie pozwala również ograniczać rozsiewanie się ekspansywanych chwastów, które szybko dominują na obszarze pokrytym trawą.

Dlaczego nie wolno kosić trawy?

W czasie suszy i deszczu nie włączaj kosiarki – zarówno przesuszone, jak i zbyt mokre źdźbła źle znoszą kontakt z ostrymi nożami kosiarki. To ważne: pamiętaj, by elementy tnące w Twojej kosiarce były zawsze ostre. Tępe rwą i niszczą trawę, mogą nawet powyrywać rośliny z podłoża.

Czy trawa zatrzymuje wodę?

Kwietne łąki doskonale wiążą wilgoć w glebie, filtrując wodę opadową. Nie wymagają intensywnego podlewania, ani częstego koszenia tak jak trawniki przez co zmniejszają koszty utrzymania.

Czy trawa wydziela tlen?

Przede wszystkim ziemia porośnięta trawą oddycha „pełną piersią”. Trawa produkuje tlen, pochłania zanieczyszczenia i nadmiar wody. Tak naprawdę poza trawami nie ma innych roślin, które zniosłyby częste deptanie.

Co zamiast trawy bez koszenia?

Zamiast trawy warto posadzić iglaste rośliny okrywowe, takie jak: jałowiec łuskowaty 'Blue Carpet', jałowiec pospolity 'Repanda' czy jałowiec płożący. Z liściastych krzewów okrywowych warto wybrać szczodrzeńca purpurowego, irgę Dammera, dziurawca kielichowatego, runiankę japońską.

Czy koszenie trawy jest dobre?

Ścięta trawa jest toksyczna!

Z tego właśnie powodu koszenie znacząco zwiększa zanieczyszczenie powietrza lotnymi związkami organicznymi (LZO, ang. volatile organic compounds). Związki te są wydzielane naturalnie przez rośliny – w niewielkim stężeniu. Jednak po cięciu obserwuje się stukrotny wzrost emisji.

Czy trzeba kosić trawnik?

Jeśli trawnik jest odpowiednio nawadniany, żywiony i jeśli jest poddawany wszystkim zabiegom pielęgnacyjnym: wertykulacji, aeracji, wałowaniu w okresie wiosennym, wtedy nie ma problemu z zapytaniem, czy kosić czy nie. Bo odpowiedź jest jedna: kosić, bo tak trzeba.

Co daje czeste koszenie trawy?

Częste koszenie trawnika sprawia, że lepiej rośnie. Ogranicza też rozwój chwastów.