Co jest obrazą uczuć religijnych?

196) Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Czym są uczucia religijne?

W doktrynie przyjmuje się, że chodzi tu o zachowanie, które jest odbierane przez wyznawców danej religii za po- niżające, uwłaczające czy obelżywe wobec przedmiotów czci lub miejsc wykonywania obrzędów religijnych.

Czy obraża uczuć religijnych jest ścigana z urzędu?

Kodeks karny używany jest w Polsce do zwalczania wolności słowa i ekspresji artystycznej. Obraza uczuć jest obecnie ścigana z oskarżenia publicznego – co jest dość sprzeczne z ideą państwa neutralnego i świeckiego.

Co jest przedmiotem czci religijnej?

Przedmiotem czci religijnej jest więc Bóg pojmowany osobowo lub w inny sposób, a także rzecz, symbol, wizerunek, określone słowa lub imiona, które według doktryny danej wspólnoty religijnej uznawane są za święte, godne najwyższego szacunku, poważania i uwielbienia (W.

Jak zgłosić obrażę uczuć religijnych?

Idziesz z tym do swojego rabina, imama albo proboszcza, albo na policję.

Kto znieważa inną osobę?

§ 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności. § 2.

Co grozi za obraze uczuc religijnych?

Wersja od: 1 września 2022 r. do: 31 grudnia 2022 r. Kto obraża uczucia religijne innych osób, znieważając publicznie przedmiot czci religijnej lub miejsce przeznaczone do publicznego wykonywania obrzędów religijnych, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Co grozi za ubliżanie drugiej osobie?

216. § 1. Kto znieważa inną osobę w jej obecności albo choćby pod jej nieobecność, lecz publicznie lub w zamiarze, aby zniewaga do osoby tej dotarła, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

Jak ktos cię obraża?

ZniewagaDrugim przestępstwem jest zniewaga, przewidziana w art. 216 §2 Kk, zgodnie z którym kto znieważa inną osobę za pomocą środków masowego komunikowania, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Znieważyć można poprzez epitet, ubliżenie komuś, np.

Co grozi za zmuszanie do wiary?

196. Kto zmusza inną osobę do podjęcia czynności religijnej lub do udziału w obrzędzie religijnym albo do powstrzymania się od takiej czynności lub obrzędu, podlega karze pozbawienia wolności do lat 5.

Czy plotki są karalne?

Zgodnie z art. 212 § 1 k.k. znieważenie zwykłe zagrożone jest karą grzywny albo ograniczenia wolności. Z kolei zniesławienie kwalifikowane za pomocą środków masowego komunikowania zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (art.