Co to jest forma U1?

Przed wyjazdem z kraju ostatniego zatrudnienia warto pozyskać dokument PD U1 (dokument potwierdzający okresy zatrudnienia / ubezpieczenia / pracy na własny rachunek spełnione w danym kraju), który wydawany jest przez zagraniczną instytucję właściwą.

Jak uzyskac dokument U1 w Polsce?

W tym celu udaj się do wojewódzkiego urzędu pracy właściwego ze względu na miejsce Twojego ostatniego zamieszkania w Polsce. Następnie złóż wniosek o wydanie formularza U1 za okres pracy w RP. W tym dokumencie WUP uwzględni wszystkie Twoje okresy zatrudnienia, ubezpieczenia i pracy na własny rachunek.

Kto wystawia dokument U1?

Dokument PD U1 potwierdzający zatrudnienie / ubezpieczenie / pracę na własny rachunek w Polsce wydawany jest przez wojewódzki urząd pracy właściwy ze względu na miejsce Twojego ostatniego zamieszkania w Polsce.

Jak uzyskac forme U1?

Formularz U1 (dawniej E 301)

wypełnić wniosek online. W celu uzyskania dostępu do wniosku online należy użyć danych logowania do indywidualnego konta Government Account. Osoby, które nie posiadają konta w rządowym systemie mają możliwość bezpłatnej rejestracji.

Jak pobrać druk U1?

Wniosek o wydanie druku U1 można pobrać ze strony internetowej Department of Employment Affairs and Social Protection.

Jak udokumentować okresy pracy za granicą?

Okresy wcześniejszego zatrudnienia możemy udokumentować przede wszystkim świadectwem pracy, ale także innymi dokumentami prywatnymi i urzędowymi.

Należą do nich:

  1. umowa o pracę,
  2. zaświadczenie wystawione przez pracodawcę,
  3. odcinki wypłat wynagrodzenia,
  4. zaświadczenia o objęciu pracownika ubezpieczeniem społecznym.

Czy okres pracy za granicą wlicza się do stażu pracy?

Praca za granicą wlicza się do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze. Z art. 86 ust. 1 wspomnianej wyżej ustawy wynika także, że przez okresy zatrudnienia należy rozumieć „wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy, stosunku służbowego oraz umowy o pracę nakładczą”.

Jak potwierdzić pracę za granicą?

Pracując za granicą, powinniśmy pamiętać o gromadzeniu dokumentów potwierdzających staż pracy.

Należą do nich:

  1. umowa o pracę,
  2. zaświadczenie wystawione przez pracodawcę,
  3. odcinki wypłat wynagrodzenia,
  4. zaświadczenia o objęciu pracownika ubezpieczeniem społecznym.

Jak przenieść zasiłek z Niemiec do Polski?

Jeśli wyjedziemy do Polski lub innego kraju członkowskiego UE, nie zgłaszając wcześniej w Bundesagentur für Arbeit chęci transferu zasiłku, powinniśmy niezwłocznie zgłosić się do publicznych służb zatrudnienia w tym kraju (w Polsce do powiatowego urzędu pracy).

Czy ZUS dowie się o pracy za granicą?

Jeśli pracujesz dla jednego pracodawcy w kilku państwach członkowskich jednocześnie i jesteś objęty polskimi przepisami z zakresu zabezpieczenia społecznego, to Twój pracodawca powinien zwrócić się do oddziału ZUS o wydanie zaświadczenia A1.

Czy okres pracy za granicą wlicza się do stażu pracy w Polsce?

Jednak art. 86 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy mówi o tym, że udokumentowane okresy zatrudnienia przebyte za granicą u pracodawcy zagranicznego są zaliczane do okresów pracy w Rzeczpospolitej Polskiej w zakresie uprawnień pracowniczych.