Co to jest opis stanowiska?

Opis stanowiska pracy to dokument, który zawiera bardzo dużo ważnych informacji zarówno z punktu widzenia organizacji jak i pracownika. Pracodawca zobowiązany jest do zapoznania pracownika z danym dokumentem, ponieważ znajduje się w nim m.in. zakres wykonywanych obowiązków na danym stanowisku.

Czym jest opis stanowiska?

Opis stanowiska pracy to dokument, w którym znajdują się istotne informacje, zarówno dla pracownika, jak i dla przedsiębiorstwa. Jest to opis obowiązków, które wykonuje pracownik na danym stanowisku. Nowo zatrudniona osoba powinna dostać możliwość zapoznania się z tym dokumentem.

Jak opisać stanowisko?

Ogłoszenie o pracy powinno zawierać jasno określony cel i nazwę stanowiska. Szczegółowo opisz zakres obowiązków, a dla przejrzystości podziel je na kluczowe obszary – od codziennych po sporadyczne. Najlepiej ułóż je w kolejności od najważniejszych, po te mniej istotne.

Co składa się na opis stanowiska pracy?

zakres obowiązków na danym stanowisku pracy; zakres odpowiedzialności; umiejscowienie stanowiska w strukturze organizacyjnej; cechy osobowości, narzędzia i wymagania dotyczące kompetencji.

Jak powinien wygladac Opis stanowiska?

Każdy opis stanowiska pracy musi w sposób jasny i precyzyjny określać kompetencje i oczekiwania, a także zadania związane z konkretnym stanowiskiem. Opis taki powinien zawierać pełną nazwę stanowiska. Opis musi też zawierać cel, w jakim konkretne stanowisko powstało i czemu służy w organizacji.

Kto tworzy opis stanowiska pracy?

Opis stanowiska pracy. Za sporządzanie opisu stanowiska pracy niebędącego wyższym stanowiskiem w służbie cywilnej w urzędzie odpowiada reprezentujący pracodawcę.

Jakie mogą być stanowiska pracy?

Hierarchia stanowisk w firmie może wyglądać następująco: asystent, młodszy specjalista, specjalista, starszy specjalista, manager, dyrektor/prezes. Oczywiście model ten będzie wyglądał inaczej w zależności od firmy i wykonywanej przez nią działalności.

Kto dokonuje opisu stanowiska pracy?

Pracodawca. O tym, kto powinien sporządzić zakres obowiązków na danym stanowisku pracy lub jego opis zasadniczo decyduje pracodawca. Najbardziej uzasadnione jest, aby dokonała tego osoba, która faktycznie je zna wie jakie są wykonywane czynności.

Jak określić stanowisko pracy?

W punkcie “określenie stanowiska/stanowisk pracy” szczegółowo opisujemy zakres obowiązków wykonywanych przez pracownika na każdym z zajmowanych stanowisk, ze szczególnym uwzględnieniem rodzaju czynności i czasu ich wykonywania (np. praca z komputerem pow. 4 godzin dziennie).

Jak określić stanowisko?

Określenie rodzaju pracy może nastąpić poprzez wskazanie:

  1. nazwy stanowiska pracy (np. „pracownik zatrudniony jest na stanowisku sprzedawcy”),
  2. samej nazwy zawodu (np. „kierowca”), ewentualnie z rozwinięciem (np. …
  3. pełnionej funkcji (np. „dyrektor wydziału …”),
  4. ogólnego zakresu obowiązków (np. „prowadzenie sekretariatu”).

Czego nie powinien zawierać opis stanowiska pracy?

Należy pamiętać również, że w opisie stanowiska nie ma miejsca na wszystkie zadania pełnione przez pracownika, część z nich może znaleźć się bowiem z zakresie czynności – obowiązków pracownika. W opisie danego stanowiska należy wpisać jedynie te zadania, które są przypisane do danego stanowiska pracy.