Co to jest policja i jakie ma zadania?

W granicach swoich zadań policja wykonuje czynności operacyjno‑rozpoznawcze, dochodzeniowo‑śledcze i administracyjno‑porządkowe, które mają na celu rozpoznawanie, zapobieganie i wykrywanie przestępstw oraz wykroczeń, odnalezienie osób poszukiwanych i zaginionych.

Czym jest policja?

Termin „policja” wywodzi się z greckiej politei, oznaczającej początkowo ustrój państwa. Od XV w., a zwłaszcza w XVII i XVIII stuleciu, stał się synonimem słowa „administracja” sensu largo.

Komu służy policja?

Policja – umundurowana (służba mundurowa) i uzbrojona formacja służąca społeczeństwu i przeznaczona do ochrony bezpieczeństwa ludzi oraz do utrzymywania bezpieczeństwa publicznego i porządku publicznego; jeden z organów ścigania. Została utworzona na mocy Ustawy o Policji z dnia 6 kwietnia 1990 roku.

Co policja może a czego nie?

Policjant nie może podejmować zajęcia zarobkowego poza służbą bez pisemnej zgody przełożonego ani wykonywać czynności lub zajęć sprzecznych z obowiązkami wynikającymi z ustawy lub podważających zaufanie do Policji.

Jakie są rodzaje służby w Policji?

W Policji, z uwagi na zakres i charakter wykonywanych zadań, wyróżnia się następujące rodzaje służb:

  • kryminalną;
  • śledczą;
  • spraw wewnętrznych;
  • prewencyjną;
  • kontrterrorystyczną;
  • zwalczania cyberprzestępczości;
  • wspomagającą.

Jakie czynności wykonuje policja?

W granicach swoich zadań Policja w celu rozpoznawania, zapobiegania i wykrywania przestępstw i wykroczeń wykonuje czynności: operacyjne, rozpoznawcze, dochodzeniowo-śledcze i administracyjno – porządkowe.

Jakie cechy powinien mieć dobry policjant?

Dlatego policjanci powinni wyróżniać się zdecydowaniem, ale unikać brawury — podejmując działania w trakcie służby, należy zachować rozwagę i rozsądek. Wszystkie decyzje podejmowane podczas interwencji powinny być dokładnie przemyślane, asertywne i dążyć do bezkonfliktowego rozładowania sytuacji.

Jakie prawa ma policja?

14, mają prawo:

  • legitymowania osób w celu ustalenia ich tożsamości;
  • zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania karnego i innych ustaw; 2a) …
  • zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia; 3a)

Czy policjant ma tajemnica zawodowa?

§ 2. Funkcjonariusz publiczny, który ujawnia osobie nieuprawnionej informację niejawną o klauzuli "zastrzeżone" lub "poufne" lub informację, którą uzyskał w związku z wykonywaniem czynności służbowych, a której ujawnienie może narazić na szkodę prawnie chroniony interes, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Czy policja może kontrolować telefon?

Nawet podczas zwykłej kontroli drogowej funkcjonariusz może sprawdzić, czy urządzenie elektroniczne, np. nawigacja satelitarna, komputer czy telefon komórkowy, nie pochodzi z kradzieży. Dotyczy to również kontroli legalności oprogramowania.

Co policjant musi umieć?

korzystać z pełni praw publicznych, posiadać co najmniej średnie wykształcenie-niewymagane jest kończenie studiów, posiadać odpowiednią zdolność fizyczną i psychiczną do służby w formacjach uzbrojonych, umieć się podporządkować, dawać rękojmię zachowania tajemnicy.