Co to znaczy osteopatia?

Osteopatia (z łac. os-kość, patia-patologia, problem) jest medyczną, niekonwencjonalną metodą diagnozowania i leczenia dysfunkcji układu ruchu metodą manualną, które prowadzi do przywrócenia równowagi homeostatycznej i funkcjonalnej organizmu.

Na co może pomóc osteopata?

Osteopata to specjalista stosujący terapię manualną, pomocną w wielu schorzeniach narządów ruchu, ale także narządów wewnętrznych. Wszechstronność i brak skutków ubocznych osteopatii sprawiają, że warto rozważyć jej zastosowanie w przypadku bólów kręgosłupa, stawów, a nawet uporczywych bólów głowy czy zatok.

Na czym polega zabieg osteopatii?

Osteopatia składa się z diagnozy i techniki terapeutycznej – strukturalne i funkcjonalne. Techniki strukturalne polegają na bezpośredniej pracy na tkankach lub narządach wewnętrznych. Ma to na celu poprawę ruchomości, zmniejszenie napięcia oraz uruchomienie drenażu żylnego i limfatycznego.

Czy osteopata leczy?

Osteopata zajmuję się diagnozowaniem i leczeniem swojego pacjenta poprzez wykorzystanie technik manualnych, które skupiają się na zależnościach pomiędzy systemem nerwowo-mięśniowo-szkieletowym. To co różni pracę osteopaty a fizjoterapeuty, to holistyczne podejście do zaburzeń jakie wykazuje ciało pacjenta.

Z jakimi schorzeniami do osteopaty?

Główne wskazania do osteopatii to:

  • migreny,
  • zawroty głowy,
  • szyjnopochodne bóle głowy,
  • dolegliwości stawów skroniowo–żuchwowych,
  • dyskopatia,
  • lumbago,
  • rwa kulszowa,
  • bolesne miesiączkowanie,

Ile kosztuje wizyta u osteopaty?

Dla przykładu, średnia cena pierwszej, godzinnej wizyty w klinice wynosi około 180 – 290 zł. Kolejna wizyta u osteopaty na ogół wiąże się z nieco niższą stawką. Średnia cena kolejnych, godzinnych wizyty w klinice w różnych miastach Polski na ogół utrzymuje się w przedziale 170 – 250 zł.

Czy u osteopaty trzeba się rozebrać?

Osteopata obejrzy Cię z każdej strony, tak by móc postawić prawidłowe rozpoznanie i rozpocząć odpowiednie leczenie. Wymaga to rozebrania się do bielizny. Czasem to, co zobaczymy na skórze, już jest odpowiedzią na przyczynę dolegliwości pacjenta.

Czy osteopata może zaszkodzić?

W sytuacji gdy przez zabieg osteopatyczny zmieniamy funkcję ruchu stawowego, mięśniowego, napięcie powięzi czy zwiększamy przepływ metabolitów nagromadzonych w dysfunkcyjnych lub bolesnych tkankach mechanizmy fizjologiczne pacjenta zaczynają silniej pracować co może dać również wrażenie, zmęczenia lub senności.

Jak często powinno się chodzić do osteopaty?

Z mojego doświadczenia w wieloletniej pracy jako osteopata wynika bezsprzecznie, że, w zależności od wyjściowego stanu pacjenta, u dorosłych od pierwszej wizyty u osteopaty po jednym, dwóch lub trzech tygodniach pacjent wymaga wizyty kontrolnej.

Jak przygotować się do wizyty u osteopaty?

Wymaga to rozebrania się do bielizny. Czasem to, co zobaczymy na skórze, już jest odpowiedzią na przyczynę dolegliwości pacjenta. Jeśli jednak wiesz, że podczas wizyty możesz czuć się niekomfortowo, weź ze sobą ubrania nie krępujące ruchów, w które będzie można szybko się przebrać po wstępnych oględzinach.

Jak wygląda pierwsza wizyta u osteopaty?

Pierwsza wizyta u osteopaty trwa około 30 minut. Jej zadaniem jest powiązanie zebranych informacji w logiczny ciąg, czyli od przyczyny do skutku. – Często z tego, co mówi pacjent, zaczyna się układać jasny obraz patogennego schorzenia czy urazu. Jednak dla pacjenta jest to zaskoczeniem.