Co zalicza się do powierzchni użytkowej?

Do powierzchni użytkowej lokalu zalicza się powierzchnię pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, łazienek, przedpokoi, holi, alków, korytarzy, spiżarni oraz innych pomieszczeń mieszkalnych i gospodarczych, które służą lokatorom, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania.

Co nie wlicza się do powierzchni użytkowej?

Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału.

Co wlicza się do powierzchni użytkowej domu?

powierzchnię użytkową budynku lub jego części stanowi powierzchnia mierzona po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach z wyjątkiem powierzchni klatek schodowych oraz szybów dźwigowych; za kondygnację uważa się również garaże podziemne, piwnice, sutereny i poddasza użytkowe.

Czy garaż i kotłownia wlicza się do powierzchni użytkowej?

W świetle aktualnych przepisów zarówno garaż jak i kotłownia zaliczają się do powierzchni użytkowej (Rozporządzenie Ministra Rozwoju z dn. 11 września 2020 r.)

Co to znaczy powierzchnia użytkowa?

Zgodnie z Ustawą o podatkach i opłatach lokalnych za powierzchnię użytkową uznaje się powierzchnię mierzoną po wewnętrznej długości ścian na wszystkich kondygnacjach. Wyjątkiem są szyby dźwigowe i powierzchnie klatek schodowych.

Czy piwnica jest wliczana do metrazu mieszkania?

Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych (1991 r.) zawiera zapisy, które jasno stwierdzają, że na powierzchnię użytkową lokalu mieszkalnego składa się także piwnica oraz wszystkie inne przynależne pomieszczenia.

Czy piwnica to pomieszczenie użytkowe?

na powierzchnię użytkową składają się powierzchnie wszystkich pomieszczeń związanych z lokalem, a więc też piwnica, ale kluczowe znaczenie ma ich wysokość. Pomieszczenia o wysokości powyżej 2,20 metra w 100% wchodzą w skład powierzchni użytkowej, o wysokości 1,40-2,20 m – w 50%, a reszta nie jest do niej wliczana.

Czy poddasze nieużytkowe wlicza się do powierzchni użytkowej?

Do powierzchni użytkowej nie zalicza się zatem pomieszczeń gospodarczych takich jak pralnia czy kotłownia. Jeśli poddasze pozostaje nieużytkowe (np. znajduje się na nim strych), jego metrażu nie włącza się do powierzchni użytkowej.

Czy balkon zalicza się do powierzchni użytkowej?

Powierzchni balkonu nie wlicza się do powierzchni lokalu mieszkalnego, niezależnie od przyjętej do obliczania normy. Wynika to z definicji lokalu mieszkalnego (mieszkania) oraz z definicji jego powierzchni jakie występują w obowiązującym prawie.

Za jakie pomieszczenia nie płaci się podatku od nieruchomości?

Warto o tym pamiętać, dokonując pomiarów czy to piwny, czy innego lokalu. Podatku od nieruchomości nie płaci się za: klatki schodowe, szachty bez podłóg, strychy nieużytkowe, ściany wyprawione (w tym ściany działowe) oraz za powierzchnie, których wysokość jest niższa niż 1,40 m.

Czy powierzchnia piwnicy wlicza się do czynszu?

2 pkt 7 ustawy o ochronie praw lokatorów piwnica nie wchodzi do powierzchni użytkowej lokalu mieszkalnego. Wobec tego nie jest wliczana do czynszu regulowanego.