Co zamiast politury?

Politura czy lakier – czym odnawiać drewno? Najprostszym sposobem jest renowacja mebla przy użyciu lakieru. Mogą ją przeprowadzać zarówno doświadczeni stolarze i konserwatorzy, jak i amatorzy-majsterkowicze, którzy pragną samodzielnie odświeżyć wygląd starych mebli.

Jak nadać meblom połysk?

Meble politurowane i lakierowane

Niewielkie rysy czy zadrapania powierzchni niepoliturowanych możemy zatuszować zmywając je terpentyną. Jeśli powierzchnia stanie się matowa, wystarczy wetrzeć w nią wosk lub nieco pasty do obuwia, a następnie polerować wełnianą szmatką.

Jak uzyskać politurę?

Możemy kupić gotową politurę do mebli lub sporządzić własną.

Do wcześniej przygotowanego słoja lub butelki wrzucamy płatki szelaku i zalewamy je spirytusem w stosunku 1:4 (czyli jedna porcja szelaku na cztery porcje alkoholu, np. 250g szelaku na litr alkoholu).

Jak zrobić politurę na drewnie?

Nasączonym olejem lnianym i politurą tampon nakładamy powłokę szelaku na drewno. Czynność tę będziemy powtarzać kilkukrotnie aż do uzyskania oczekiwanego efektu. Za każdym razem czekamy, aż poprzednia warstwa wyschnie. Co bardzo ważne, do nakładania każdej kolejnej warstwy należy używać politury o odpowiednim stężeniu.

Jak odnowić stara politurę?

Ta metoda polega na zdrapaniu warstwy politury za pomocą cykliny, skrobaka lub innego ostrego narzędzia lub zeszlifowaniu politury papierem ściernym. Przy zeskrobywaniu ważne jest aby narzędzia były ostre, nie posiadały wyszczerbień, które mogłyby porysować powierzchnię.

Jak Nabłyszczyć meble domowym sposobem?

To bardzo dobry i skuteczny sposób na tanie i szybkie nabłyszczenie mebli. Wystarczy zaparzyć mocną czarną herbatę, po wystudzeniu, zwilżamy w niej szmatkę i przecieramy meble. Sposób ten nie tylko nabłyszcza, ale i doskonale odżywia i nawilża powierzchnię mebla.

Jak odnowić fronty na wysoki połysk?

Do malowania mebli doskonale sprawdzi się farba akrylowa, która pozwala uzyskać efekt połysku. Po jej nałożeniu konieczne będzie zastosowanie lakieru lub oleju, żeby ochronić powierzchnię przed odpryskami i przetarciami.

Ile warstw politury?

Początkowo nacieramy wzdłuż słoi. Rozpoczynając kolejne wcieranie politury nie robimy dłuższych przerw, ponieważ roztwór i tak pozostaje w porach drewna. Aby dobrze zagruntować powierzchnię należy położyć około 5-10 warstw, z których ostatnie 2 można nakładać ruchami okrężnymi.

Z czego jest politurą?

Politura powstaje ze zmieszania ze sobą szelaku – naturalnej żywicy produkowanej przez owady żyjące w Ameryce i Azji oraz spirytusu. Pokryte nią meble to synonim klasyki w najlepszym wydaniu. Jednocześnie jest to najbardziej praco- i czasochłonna metoda, która wymaga wiedzy i doświadczenia w renowacji antyków.

Jak wypolerowac stare meble?

Meble politurowane, które są mocno brudne należy na początku oczyścić tamponem z waty, który macza się w podgrzanym occie. Następnym krokiem jest wytarcie do sucha mebli i wcieranie woskowej pasty, którą trzeba na koniec wypolerować do połysku.

Jak przerobić meblościankę z PRL?

Użycie opalarki to najskuteczniejsza metoda renowacji mebli z czasów PRL. Działanie opalarki jest zbliżone do funkcjonowania suszarki do włosów. Urządzenie podgrzewa jednak powietrze do znacznie wyższej temperatury i dzięki temu lakier się rozwarstwia i można usunąć go z powierzchni starego mebla za pomocą szpachli.