Co zrobić gdy pomidory są za wysokie?

Gatunki wysoko rosnące prowadzi się zazwyczaj na jeden lub dwa pędy. Sukcesywnie należy usuwać pojawiające się w kątach liści wilki, czyli pędy boczne. Starajmy się nie dopuścić, by urosły, bo wówczas usuwając, pozostawimy większą ranę, która stanie się wrotami dla patogenów.

Jak zahamować wzrost pomidorów?

Proces ten polega na usunięciu wierzchołka pędu głównego (lub wierzchołków, jeśli krzak został poprowadzony na kilka pędów). Dzięki takiemu zabiegowi wzrost rośliny zostaje zatrzymany, a ta może poświęcić całą energię na dojrzewanie zawiązanych już owoców w gronach.

Czy można obciąć czubek pomidora?

Na początku trzeciej dekady sierpnia trzeba ogłowić krzaki pomidorów, czyli odciąć im wierzchołek. Pomidory nie powinny już rosnąć w górę, gdyż niebawem skończy się sezon, a na krzaczkach są już dojrzewające owoce, które roślina musi wyżywić.

Jak sadzić zbyt wybujałe pomidory?

Jak to w uprawie w warunkach domowych, pomidory wzeszły dość gęsto i są nieco wybujałe, tzn. ich łodygi są za długie i dość wiotkie. Na szczęście w przypadku tych roślin można to naprawić poprzez pikowanie, ponieważ pomidory można sadzić w nowym miejscu głębiej niż rosły do tej pory.

Jak wysoko mogą rosnąć pomidory?

Pomidor zwyczajny (Solanum lycopersicum) to gatunek rośliny z rodziny psiankowatych dorastający zwykle do 1,5 m wysokości (u odmian szklarniowych nawet do kilku metrów).

Jak prowadzić uprawę pomidorów?

Szczególnie ważne jest jak najwcześniejsze usuwanie pędów wyrastających tuż pod kwiatostanami, bo ich silniejszy rozwój może powodować zrzucanie kwiatów i zawiązków owoców. Pomidory możemy prowadzić także na dwa pędy – pozostawia się wówczas jako drugi pęd najsilniejszy, wyrastający zaraz pod pierwszym kwiatostanem.

Kiedy zakończyć uprawę pomidorów?

Po oberwaniu liści owoce szybciej dojrzewają ale nie przyrastają już na wadze. Pomidory ogołocone z liści nie wypuszczają nowych owoców i przedwcześnie kończą wegetację. Dlatego zabieg ten przeprowadza się zazwyczaj dopiero wtedy, gdy na krzaku jest już dużo owoców i są one odpowiedniej wielkości.

Jak pobudzić pomidory do kwitnienia?

Stymulacja kwitnienia i zawiązywania owoców

Najważniejszymi pierwiastkami w tym czasie jest bor i żelazo, które wpływają na poprawę kwitnienia i zawiązywania owców. Do nawożenia borem polecany jest preparat Missibor oraz zawierający szybko pobierany przez roślinę sorbitol – Bolero.

Czym podlewać pomidory żeby dobrze owocowały?

Alternatywą dla nawozów mineralnych jest wykorzystanie gnojówek z pokrzywy, mniszka lub skrzypu. Przefermentowaną gnojówkę rozcieńczamy w wodzie w proporcji 1: 10 i podlewamy pomidory co 3-4 dni, w dawce 2-3 l roztworu na roślinę.

Po co pikować pomidory?

Pikowanie to bardzo ważny zabieg, dzięki któremu młode rośliny będą miały więcej miejsca i lepiej będzie rozwijał się ich system korzeniowy. Nasiona, które wykiełkowały jedno obok drugiego trzeba po prostu przesadzić do nowych, większych doniczek.

Jak spowolnić wzrost rozsady pomidora?

Aby spowolnić wzrost można mocno obniżyć temperaturę w pomieszczeniu, do trochę powyżej 10 stopni Celsjusza i ograniczyć podlewanie do praktycznie minimum. W takich warunkach można trzymać rozsadę nie dłużej niż 2 tygodnie. Powinno to jednak wystarczyć, aby sadzonki dotrwały do czasu sadzenia na miejsce stałe.