Co zrobić jak nie trzymają zwieracze?

W takim przypadku należy natychmiast zgłosić się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej lub na SOR. Różnego stopnia nietrzymanie moczu i kału może być spowodowane także uszkodzeniem zwieraczy u kobiety rodzącej siłami natury i wymaga w pierwszej kolejności wizyty w poradni ginekologicznej.

Co zrobić gdy zwieracze nie trzymaja?

W zależności od tego, jak zaawansowany jest problem, może zaistnieć konieczność rekonstrukcji zwieraczy, wykonanie zastępczych zwieraczy lub wszczepienie protezy zwieracza. W skrajnych przypadkach całkowitego nietrzymania kału lekarz może zalecić wprowadzenie stomii.

Co jest powodem nietrzymania kału?

Ogólnie jako przyczyny nietrzymania stolca wymienić można wszelkie stany, które prowadzą do osłabienia zwieraczy odbytu lub do uszkodzenia nerwów zaangażowanych w procesy wypróżniania. Do tych zaburzeń doprowadzać mogą takie stany, jak: urazy w obrębie miednicy. cukrzyca.

Czy można wyleczyć nietrzymanie stolca?

Szacuje się, że dotyczy ok. 5% całej populacji, jednak dane te nie są zbyt miarodajne, ponieważ chorzy często nie zgłaszają się z problemem do lekarza. To błąd, ponieważ nietrzymanie stolca można leczyć.

Jak leczyć słabe zwieracze?

W sytuacji, gdy za problem odpowiadają uszkodzenia nerwów, wykorzystane mogą być zabiegi stymulacji włókien nerwowych (np. stymulacja nerwów krzyżowych). Czasami do opanowania dolegliwości chorego konieczna bywa operacja – tak bywa chociażby u pacjentów, u których doszło do trwałego uszkodzenia mięśni zwieraczy odbytu.