Co zrobić z kalanchoe po przekwitnięciu?

Kalanchoe blossfeldiana po kwitnieniu należy przycinać. Pędy można skrócić nawet o połowę, nad pąkiem śpiącym skierowanym na zewnątrz rośliny. Powodem „wyciągnięcia się” kwiatostanów może być niedostatek światła słonecznego (zimą powinny stać w miejscu dobrze oświetlonym).

Co zrobić gdy kalanchoe przekwitnie?

Wykonać cięcie rośliny po zakończeniu kwitnienia – ten zabieg odmłodzi kalanchoe oraz zapewni rozwijanie nowych, mocnych pędów. Dobrze jest połączyć cięcie z przesadzaniem tej rośliny doniczkowej. Roślinę należy przesadzić do większej doniczki i świeżego podłoża.

Co zrobić aby kalanchoe ponownie zakwitła?

Aby zmusić kalanchoe do ponownego kwitnienia, należy zapewnić mu 14-16 godzinny okres ciemności. W tym celu zakrywamy roślinę w godzinach od 17:00 do 8:00 rano plastikowym nieprzezroczystym wiaderkiem lub kartonikiem. Okres zacieniania rozpoczynamy w październiku i prowadzimy przez kolejne 40 dni.

Kiedy obcinać kalanchoe?

Kalanchoe – przycinanie

Po okresie kwitnienia, roślinę należy przyciąć. Pędy można skrundefinedcić nawet o połowę. Usuwamy je tuż nad pierwszą parą liści. Świeże pędy uszczykujemy.

Czy kalanchoe kwitnie ponownie?

Kalanchoe po przekwitnięciu często wyrzucamy, a tymczasem możemy doprowadzić do ponownego kwitnienia. Musimy jednak pamiętać, że są to tzw. rośliny krótkiego dnia, co oznacza, że na kolejne kolorowe kwiaty trzeba zazwyczaj poczekać do kolejnej zimy.

Czy kalanchoe jest wieloletnia?

Jej główną zaletą oprócz uroczych, drobnych kwiatów pojawiających się zimą jest fakt, iż nie potrzebuje szczególnej pielęgnacji. Jest jednak kilka kwestii, o których należy pamiętać. Przede wszystkim trzeba powiedzieć, że kalanchoe jest rośliną wieloletnią a nie tylko (jak uważa wiele osób) jednoroczną.

Jak zrobić szczepki kalanchoe?

Kalanchoe blossfeldiana możemy bardzo łatwo rozmnożyć poprzez sadzonki pozyskane z rośliny matecznej. Odpowiednim terminem do tego będzie lato, czerwiec albo lipiec. Pobieramy wierzchołki pędów długości ok. 5–8 cm, tak by miały minimum 4 liście, na których nie ma pąków kwiatowych.

Jak rozmnażać kwiat kalanchoe?

Rozmnażanie kalanchoe

  1. Kalanchoe rozmnaża się bardzo łatwo i szybko, wykorzystując w tym celu szczytowe fragmenty pędów, pozyskane w momencie uszczykiwania. …
  2. Sadzonki kalanchoe ukorzeniają się bardzo szybko i po 3 tygodniach mamy już nowe rośliny. …
  3. Rozmnażanie kalanchoe z nasion jest trudniejsze i mniej efektywne.

Co lubi kalanchoe?

Idealna do uprawy kalanchoe jest mieszanka mało żyznej ziemi z mineralnymi dodatkami. Podłoże powinno być dobrze przepuszczalne, aby po podlaniu woda nie mogła tworzyć zastojów. Można to osiągnąć biorąc ok. 60% ziemi do kaktusów i 40% domieszek w formie granulatów i odrobiny piasku kwarcowego.

Jak wyhodować szczepki?

sadzonki powinny być zanurzone w wodzie nie głębiej niż na 2–3 cm, dlatego aby utrzymać sadzonki na odpowiedniej głębokości, na naczyniu umieszcza się tekturę z wyciętymi otworami, w które wstawia się roślinki. Należy systematycznie uzupełniać wodę w naczyniu, by nie doprowadzić do jej wyparowania.

Czy kalanchoe jest trujące dla ludzi?

Kalanchoe. Ten chętnie wręczany jako prezent kwiatek może spowodować u psów i kotów podrażnienia układu pokarmowego, biegunkę, wymioty i zaburzenia pracy serca.