Co zrobić z kwiatami mięty?

Co zrobić z kwiatem mięty?

Roślinę utrzymujemy w ryzach przez zbiór jej czubków w regularnych odstępach czasu i wyrywając te łodygi, które rosną w niepożądanym przez nas kierunku. Mięta kwitnie wydając małe kwiaty w okresie od czerwca do sierpnia, należy przyciąć je zanim kwiaty rozkwitną w celu utrzymania mięty w zwartej kępce.

Do czego można wykorzystać miętę?

Świeże liście rośliny bardzo często dekorują lody, ciasta, sorbety lub inne specjały owocowe. Mięte dodaje się również do wielu popularnych drinków oraz napojów alkoholowych, np. Mojito, Snow Collins czy Creme de menthe. Przy użyciu zioła można też zaparzyć aromatyczną herbatę lub przyrządzić orzeźwiającą lemoniadę.

Czy mięta może rosnąć cały rok?

Trzeba się liczyć z tym, że mięta w doniczce nie jest rośliną „na całe życie”. Ale możemy z niej korzystać nawet przez kilka miesięcy. Poza tym łatwo o ciągłość w uprawie mięty, bo od tej, którą mamy można co jakiś czas zrobić sadzonkę i dosadzać rośliny na bieżąco.

Czy suszyć kwiaty mięty?

Wiosną suszy się zatem zioła gruntowe takie jak liście pokrzywy i szałwii lekarskiej, a latem i wczesną jesienią melisę, miętę, dziurawiec, tymianek i prawoślaz.

Czy mięta puści korzenie w wodzie?

Świeżo ucięte wierzchołki pędów: bazylii, szałwii, mięty, oregano. Ukorzenianie sadzonek w wodzie jest bardzo prostą metodą rozmnażania ziół, a metoda ta jest bardzo skuteczna.

Jak zrywać miętę żeby dalej rosła?

Raz na jakiś czas możemy nawieźć miętę pieprzową żywokostem. Aby opóźnić jej kwitnienie, warto także od czasu do czasu obrywać koniuszki pędów. Jest to szczególnie ważne, gdy uprawiamy roślinę w pojemniku –zabieg ten pobudzi ją do rozkrzewienia, podobnie jak usuwanie pojawiających się kwiatów.

Na co szkodzi mięta?

Preparaty zawierające liść mięty pieprzowej mogą nasilać zgagę. Zbyt długie i nadmierne zażywanie mięty może spowodować zakłócenia snu i bezsenność. Należy uważać na stosowanie mięty u cukrzyków, gdyż może obniżać stężenie glukozy we krwi.

Czy można zamrozić miętę?

Miętę wysadzoną w ogrodzie możemy zrywać już od czerwca, a przy dobrej i ciepłej pogodzie nawet pod koniec maja. Oberwane liście mięty można suszyć lub zamrażać.

Co lubi mięta?

Mięta pieprzowa preferuje miejsca półcieniste do lekko słonecznych. Trzeba jej też zapewnić żyzne podłoże. Zwykłą ziemię ogrodową można wzbogacić trochę kompostem, jeśli akurat jest do dyspozycji. Należy zwrócić uwagę na to, aby podłoże w doniczce pozostawało stale lekko wilgotne.

Czy miętę się myje?

Dokładnie umyj liście. Zwiędnięte lub chore odrzuć, pozostałe pozostaw na ręczniku papierowym lub ściereczce, aby osuszyć je z wody. Ułóż liście na suszarce i ustaw ją. Najlepiej to zrobić nocą lub w pomieszczeniu, w którym się rzadko przebywa – susząca się mięta wydziela bardzo intensywny zapach.