Co zrobić żeby rzodkiewka nie rosła w liście?

Rzodkiewki nie wymagają nawożenia. Podlewamy co 2-3 dni, w cieplejsze dni częściej. Gdy rzodkiewki mają zbyt sucho – przestają rosnąć, za to w zbyt wilgotnym podłożu ich korzenie mogą gnić i chorować. Kiedy rzodkiewka wejdzie w okres tworzenia jadalnej bulwy, można pozbawić ją paru liści.

Co zrobić żeby rzodkiewka nie poszła w liście?

Rzodkiewka lubi dużo słońca i mało wody

Najlepsze dla rzodkiewek są stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. W pełnym cieniu rośliny mają tendencję do nadmiernego rozbudowywania liści, przez co nie produkują dużych, smacznych korzeni.

Dlaczego rzodkiewka wyrasta w liście?

Przy uprawie rzodkiewki ważne jest zapewnienie właściwej wilgotności podłoża. W glebie suchej rzodkiewka będzie długo rosnąć, korzenie będą ostre w smaku i łykowate, a przy tym będą parcieć. Przy nadmiernej wilgotności natomiast rzodkiewki mogą pękać i być wodniste. Bujniej także będę rosnąć liście kosztem korzeni.

Czym pryskać rzodkiewkę od robaka?

Do oprysku warzyw przeciw szkodnikom roślin polecam Fastac 100 EC, Karate Zeon 050 CS, Sumi-Alpha 050 SC. Działają one skutecznie w temperaturze powietrza od 15 do 25 st. C. Zabiegi najlepiej wykonywać w godzinach porannych bądź wieczornych.

Czy obcinać liście rzodkiewki?

Odcinamy liście rzodkiewki. Można je wykorzystać do przygotowania pesto, zupy, koktajlu. Polecam najpierw spróbować kawałek liścia, bo często te marketowe są gorzkie w smaku i niekoniecznie nadają się do dalszego przetwarzania. Liście rzodkiewki można także mrozić.

Co lubi rzodkiewka?

Rzodkiewka preferuje gleby żyzne, próchnicze, przepuszczalne, szybko nagrzewające się i umiarkowanie wilgotne o odczynie lekko kwaśnym do obojętnego. W zbyt kwaśnym podłożu więdnie pomimo podlewania.

Jaki nawóz pod rzodkiewkę?

Rzodkiewka ma bardzo krótki okres wegetacji.

Dlatego w uprawie amatorskiej lepiej rzodkiewki w ogóle nie nawozić. Korzystniej jest dobrze przygotować stanowisko pod rzodkiewkę, czyli np. zasilić kompostem. Jeżeli ziemia jest słaba, można – podczas siewu – zasypywać nasiona rzodkiewki kompostem.

Co mi zjada rzodkiewkę?

Spośród szkodników rzodkiewki największe zagrożenie stanowi śmietka kapuściana oraz pchełki. Straty w uprawie tego warzywa mogą spowodować również inne szkodniki takie jak żaczka warzuchówka, rolnice i drążyny. Śmietka kapuściana (Delia radicum) to ciemnoszara muchówka o długości do 6 mm.

Jak zabezpieczyć pory przed robakami?

W takim wypadku warto zastosować oprysk insektycydami o krótkim okresie karencji. Najczęściej polecane to: Mospilan 20 SP lub Karate Zeon. Wyciorniastek tytoniowiec – samice składają jaja w tkance pora, z których wykluwają się larwy.

Co zrobić żeby rzodkiewka była dłużej świeża?

Przechowywanie rzodkiewki na zimę

  1. Najpierw umyj i osusz rzodkiewki (bez liści)
  2. Następnie zapakuj je w szczelne woreczki strunowe w ilości, w jakiej będą jednorazowo potrzebne.
  3. Mroź w temperaturze nie wyższej niż -15℃ (może być niższa)
  4. Tak zabezpieczoną rzodkiewkę przechowuj od 9 miesięcy do maksymalnie 1 roku.

Czego nie sadzić obok rzodkiewki?

Rzodkiewki nie należy wysiewać w pobliżu pomidorów i kapustnych.