Czy baza danych jest utworem zbiorowym?

Zgodnie z art. 3 prawa autorskiego zbiory, antologie, wybory, bazy danych jeżeli spełniają cechy utworu stanowią przedmiot prawa autorskiego. Można również uznać za utwór zbiór niechronionych materiałów np. aktów prawnych.

Co jest utworem zbiorowym?

W polskiej ustawie jako utwory zbiorowe wymienia się w szczególności encyklopedie i publikacje periodyczne (np. gazety). Autorskie prawa majątkowe do utworu zbiorowego przysługują producentowi lub wydawcy, natomiast prawa do poszczególnych części utworu mających samodzielne znaczenie przysługują ich twórcom.

Na czym polega wspólność prawa autorskiego?

Zasady ustalania autorstwa

9 ust 1 Pr Aut stanowi: Współtwórcom przysługuje prawo autorskie wspólnie. Domniemywa się, że wielkości udziałów są równe. Każdy ze współtwórców może żądać określenia wielkości udziałów przez sąd, na podstawie wkładów pracy twórczej.

Skąd wiemy kto jest wydawcą lub producentem?

Domniemywa się, że producentem lub wydawcą jest osoba, której nazwisko lub nazwę uwidoczniono w tym charakterze na przedmiotach, na których utwór utrwalono, albo podano do publicznej wiadomości w jakikolwiek sposób w związku z rozpowszechnianiem utworu. Polecamy: Jak obliczyć czas trwania ochrony prawnoautorskiej?

Jakie prawa ma producent?

Twórcy przysługuje wyłączne prawo do korzystania z utworu i rozporządzania nim na wszystkich polach eksploatacji oraz do wynagrodzenia za korzystanie z utworu. Określane jest to monopolem autorskim, art.

Co to jest utwór zależny?

Utwory zależne stanowią adaptację lub modyfikację wcześniejszych utworów, np. streszczenia utworów literackich lub filmowe adaptacje powieści. Konwencja Berneńska nie definiuje czym jest utwór zależny. Państwom sygnatariuszom wskazuje natomiast jakie utwory należy objąć ochroną prawnoautorską.

Jakie są pola eksploatacji?

Pola eksploatacji to sposoby korzystania z utworu, np. drukowanie, sprzedawanie wydrukowanych egzemplarzy, nagrywanie, zwielokrotnianie, zapis magnetyczny itp. metody wytwarzania licznych egzemplarzy utworu. Zgodnie z ustawą o prawie autorskim tylko autor ma prawo określać pola eksploatacji swojego utworu.

Co się dzieje z autorskimi prawami osobistymi po śmierci twórcy?

Autorskie prawa osobiste nie gasną w czasie (wiecznie żywe!), majątkowe co do zasady gasną po 70 latach od śmierci twórcy. Autorskich praw osobistych twórca nie może się zrzec, są z nim związane bez względu na jego wolę, autorskich praw majątkowych, co do zasady, zrzec się może.

Co to jest wkład twórczy?

Wkład pracy osób pracujących wspólnie nad utworem współautorskim musi mieć charakter twórczy. To znaczy, że poszczególne wkłady pracy muszą posiadać cechy oryginalności i indywidualności, czyli spełniać te same warunki, które konieczne są do uznania danego działa za utwór w rozumieniu prawa autorskiego.

Co jest a co nie jest utworem?

Utworami nie są więc akty normatywne (np. ustawy) lub ich projekty, dokumenty urzędowe, urzędowe materiały, znaki i symbole, opublikowane opisy patentowe lub ochronne oraz proste informacje prasowe, niezależnie od tego, jak duży byłby wkład indywidualnej twórczości w nich zawarty.

Czy wynalazek może być utworem?

Z kolei utwór jest zdecydowanie szerszym pojęciem niż wynalazek. Świadczy o tym chociażby większa ilość ograniczeń nakładanych przez definicje prawną na wynalazek, jak również definicja pochodząca z encyklopedii dotycząca wynalazku (tj. skupienie się tylko na technicznych i użytkowych rozwiązaniach).