Czy figi są dobre na zaparcia?

Suszone figi są najlepszym źródłem błonnika spośród wszystkich suszonych owoców – w 100 g znajduje się prawie 10 g tej dobroczynnej substancji. Błonnik pobudza pracę jelit, w związku z tym jest skutecznym lekiem na zaparcia.

Czy figi działają przeczyszczająco?

Figi i dieta

Figi, zwłaszcza suszone, są bardzo kaloryczne (249kcal/100g), jednak z owoców mają najwyższą zawartość błonnika, co sprawia, że wspomagają pracę jelit i zapobiegają zaparciom. Pełnią funkcję łagodnego środka przeczyszczającego.

Jaki owoc na przeczyszczenie?

Spośród owoców wybieraj jeżyny, maliny, porzeczki, agrest, śliwki (także suszone), gruszki, jabłka, morele i brzoskwinie. Jabłka i gruszki jedz razem ze skórką (dokładnie umyte). Częściej sięgaj po warzywa strączkowe – są świetnym źródłem błonnika.

Ile można zjeść fig dziennie?

Ze względu na zawartość cukru, kaloryczność oraz wysoką zawartość błonnika rekomenduje się jeść nie więcej niż 2-3 sztuki suszonych fig dziennie.

Jakie owoce suszone na zaparcia?

Większa ilość błonnika w diecie może pochodzić z przekąsek. Do przegryzania między posiłkami świetnie nadają się suszone owoce (figi, daktyle, rodzynki, morele) oraz orzechy (zwłaszcza migdały, orzechy włoskie, orzechy pekan, a także pestki słonecznika).

Czy jabłka są dobre na zaparcia?

Jabłko zawiera sporo pektyn – błonnika pokarmowego, który wspomaga perystaltykę jelit – pektyny są obecne zarówno w jabłku surowym jak i gotowanym.

Co lepsze figi czy daktyle?

Podsumowując, daktyle mają niższy indeks glikemiczny, są bogatsze w błonnik, niacynę oraz witaminy B5, B6 i kwas foliowy. Z drugiej strony figi mają mniej kalorii i cukrów, są bogatsze w witaminy K, selen i wapń. Zawartość tłuszczu i białka w obu jest znikoma.

Co jeść na noc na zaparcia?

Na zaparcia pomoże spożywanie gruboziarnistych produktów zbożowych, takich jak: otręby pszenne, kasza gryczana, kasza jęczmienna, a także pieczywo razowe czy graham. Dołącz do nich suszone owoce: śliwki, rodzynki i figi. Warto również wzbogacić dietę o buraki i paprykę.

Czego nie wolno jeść przy zaparciach?

Produkty przeciwwskazane przy zaparciachczego unikać przy zaparciach:

  • białe pieczywo,
  • biały ryż, zwłaszcza rozgotowany,
  • biały makaron,
  • kluski, pierogi i inne dania mączne,
  • gotowane jabłka,
  • gotowana marchewka,
  • galaretka mięsna (żelatyna ma działanie zapierające),
  • słodycze, desery, ciasta.

Na co dobre są figi?

Pomaga między innymi w utrzymaniu ciśnienia krwi na właściwym poziomie, prawidłowym funkcjonowaniu mięśni i układu nerwowego. Figi to źródło wapnia potrzebnego do utrzymania w zdrowiu kości i zębów, pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni, a ponadto przyczynia się do właściwego krzepnięcia krwi.

Czy figi są lekkostrawne?

Suszone figi, ze względu na obecność w swoim składzie wody, są produktem lekkostrawnym.