Czy Gladiole są wieloletnie?

Mieczyki, inaczej gladiole – charakterystyka Ta wieloletnia roślina bulwowa znana jest od pradawnych czasów. Traktowana kiedyś jako źródło pożywienia albo lekarstwo, stała się jedną z najbardziej popularnych roślin ozdobnych. Bulwa mieczyka odnawia się każdego roku.

Czy Gladiole wykopuje się na zimę?

Gladiole lubią miejsca słoneczne lub lekko zacienione i osłonięte od wiatru, a także bogatą w składniki mineralne, żyzną glebę o pH 6,5–7,0. Na zimę bulwy kwiatów trzeba wykopać z gruntu i przechować w chłodnym pomieszczeniu, żeby wiosną zasadzić je ponownie w ogrodzie.

Kiedy obcinać Gladiole?

Jeśli kwiatostany gladioli przekwitną lub się rozwiną, należy je ściąć bez naruszania przy tym liści. A ponieważ są cenione jako rośliny cięte, warto wiedzieć, że mieczyki najlepiej ścina się wczesnym rankiem albo podczas pierwszego rozkwitania kwiatu.

Kiedy sadzić Gladiole do gruntu?

Mieczyki to rośliny bulwiaste, które sadzi się wiosną od końca kwietnia do pierwszych dni maja. Możemy je też posadzić wczesną wiosną (po 10. kwietnia!), jednak tylko w przypadku, gdy jest ciepło i sucho.

Jak długo kwitną Gladiole?

Mieczyki kwitną – w zależności od odmiany i terminu sadzenia – od połowy lipca do połowy września (te sadzone na przełomie maja i czerwca zakwitną później – nawet we wrześniu–październiku).

Jak przechować Gladiole?

Przechowywanie bulw mieczyków

Należy umieścić je na 5–7 dni w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu (w temperaturze 22–24 st. Celsjusza). Po kilku dniach oczyszczamy bulwy mieczyków z resztek pędów przez ich „wykręcenie”.

Jak rozmnażać Gladiole?

Rozmnażanie: Najprostszą i najpewniejszą metodą rozmnażania mieczyków jest podział bulw przybyszowych. Przy wyjmowaniu rośliny z ziemi jesienią, rozdziela się je po prostu i wysadza po przezimowaniu na rabaty. Dzikie gatunki można też rozmnażać z nasion, chociaż na kwiaty trzeba będzie poczekać kilka lat.

Co po przekwitnięciu Gladioli?

Po przekwitnięciu mieczyków należy usunąć kwiatostany i część pędu, pozostawiając liście. Dzięki temu bulwy przed wykopaniem mogą jeszcze pozyskać potrzebne składniki odżywcze. Bulwy należy wykopać mniej więcej w połowie września.

Jak przechować Gladiole przez zimę?

Przechowywanie bulw mieczyków

Należy umieścić je na 5–7 dni w ciepłym i przewiewnym pomieszczeniu (w temperaturze 22–24 st. Celsjusza). Po kilku dniach oczyszczamy bulwy mieczyków z resztek pędów przez ich „wykręcenie”.

Jak głęboko sądzimy gladiole?

Bulwy mieczyków sadzi się zgodnie z zasadą: głębokość sadzenia równa jest 3-krotnej wysokości bulw. Odległość bulw od siebie: 10–15 cm (w zależności od odmiany). Należy pamiętać, że wysokie odmiany wymagają podwiązania do palików – najlepiej już przy sadzeniu bulw mieć to na uwadze.

Jak dbać o gladiole?

Wymagania i uprawa mieczyków

Mieczyki to rośliny bardzo wymagające, dlatego oczekują ciepłego, osłoniętego i słonecznego stanowiska oraz żyznej, świeżej, próchniczej, przepuszczalnej i wilgotnej gleby o obojętnym odczynie pH.