Czy można jeździć bez koła zapasowego?

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, koło zapasowe nie jest zatem obowiązkowe, podobnie zresztą jak nie musimy wozić w samochodzie apteczki. Nalegamy jednak, aby zawsze mieć jest ze sobą, pozwoli na to wyjście z różnych, często nieprzewidzianych, sytuacji.

Co zamiast koła zapasowego w aucie?

Często spotykana alternatywa dla pełnowymiarowego zapasu to koło dojazdowe. „Dojazdówka” jest mniejsza, lżejsza i węższa niż standardowe koło – bardziej niż koło do samochodu przypomina koło do motocykla. Przekłada się to na oszczędność miejsca w bagażniku, ale narzuca spore ograniczenia.

Czy opona zapasowa jest obowiazkowa?

Czy koło zapasowe jest obowiązkowe? Przepisy nie zakładają obowiązku przewożenia koła zapasowego. Jednak zdecydowanie polecamy to rozwiązanie. Samodzielna wymiana uszkodzonego koła, choć nieco pracochłonna, może okazać się najefektywniejszym rozwiązaniem.

Czy koło zapasowe jest obowiązkowe w Polsce?

Oczywiście zadając sobie pytanie, czy warto posiadać oponę zapasową, odpowiedź może być tylko jedna: zdecydowanie warto. Niemniej trzeba mieć świadomość, że w polskich przepisach nie znajdziemy zapisku o tym, jakoby koło zapasowe (czy dojazdowe) stanowiło obowiązkowy element wyposażenia samochodu.

Czy koło zapasowe jest obowiązkowe w samochodzie?

Elementy, które najczęściej pojawiają się w obowiązkowym wyposażeniu samochodu na terenie różnych krajów Europy to: apteczka, kamizelka odblaskowa, trójkąt ostrzegawczy, koło zapasowe i narzędzia do wymiany koła, ale również zapasowe żarówki oraz bezpieczniki.

Czy brać koło zapasowe?

Koło zapasowe jest najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem. Niestety sporo waży i zajmuje dużo miejsca, za to pozwala na komfortowe kontynuowanie jazdy z normalną prędkością. Polecane jest osobom, które często wybierają się w długie trasy. Koło dojazdowe pozwala na dojechanie do wulkanizatora.

Czy w nowych samochodach nie ma koła zapasowego?

W przeciwieństwie do dodawania większej ilości miejsca do przechowywania, wyeliminowanie koła zapasowego jest koniecznością dla wielu producentów samochodów, ponieważ jest za dużo miejsca zajmowanego przez inny sprzęt. Obejmuje to hybrydy, samochody elektryczne i silniki wysokoprężne.

Co grozi za brak koła zapasowego?

Za ich brak grozi mandat karny w wysokości nawet pięciuset złotych.

Czy koło zapasowe jest obowiązkowe 2022?

Co w samochodzie warto mieć, choć nie jest obowiązkowe

Warto też wozić ze sobą klucz do kół, podnośnik, koło zapasowe oraz zestaw żarówek i bezpieczników. Pomocna w niektórych sytuacjach będzie też latarka czy linka holownicza.

Ile kosztuje koło zapasowe?

To sprawia, że cena koła dojazdowego w wielu nowych samochodów wynosi od 1000 do nawet 2500 złotych! Można oczywiście kupić je taniej, bo do popularnych samochodów koła dojazdowe kupimy w sklepach motoryzacyjnych lub na portalach aukcyjnych – zestaw do auta kompaktowego można nabyć już za 500 złotych.

Ile można jeździć na kole zapasowym?

Na kole dojazdowym powinno się przejechać maksymalnie kilkadziesiąt kilometrów. W trakcie ciepłych miesięcy koło dojazdowe powinno się montować na tylnej osi. W trakcie zimnych miesięcy i śniegu oraz lodu na drogach koło dojazdowe powinno się zamontować na przedniej osi samochodu.