Czy notariusz może nas oszukać?

Teoretycznie, notariusz jako zawód zaufania publicznego, nie może oszukać, a przynajmniej nie powinien, gdyż nie bardzo miałby w tym interes. Taksy notarialne za sporządzanie konkretnych dokumentów i ich wpisanie dla sądu są zawsze takie same.

Czy notariusz sprawdza wiarygodność dokumentów?

Poświadczając własnoręczność podpisu na dokumencie, notariusz nie jest zobowiązany do badania zgodności tego dokumentu z prawem. W szczególności dotyczy to dokumentów zagranicznych lub obcojęzycznych. Taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy 19 listopada 2010 r.

Co grozi za oszukanie notariusza?

Za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy dokonane w zorganizowanej grupie przestępczej siedmiu oskarżonym grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Z kolei notariuszowi oskarżonemu o oszustwa oraz przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków grozi kara do 10 lat.

Jak wygląda zapłata u notariusza?

W momencie podpisania aktu, kupujący u notariusza przelewa pieniądze na konto sprzedającego. Aby sposób ten miał jakikolwiek sens, strony powinny wcześniej umówić się na założenie konta w tym samym banku, aby przelew od razu trafił na konto sprzedającego.

Jak sprawdzić autentyczność notariusza?

Właśnie dlatego najlepszym rozwiązaniem staje się wspomniane zadzwonienie do Rady Izby Notarialnej właściwej dla siedziby kancelarii w której notariusz pracuje i potwierdzenie czy dana osoba może wykonywać swoje czynności.

Czego nie może notariusz?

Notariusz nie może podejmować zatrudnienia bez uzyskania uprzedniej zgody rady właściwej izby notarialnej, z wyjątkiem zatrudnienia w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub naukowego, chyba że wykonywanie tego zatrudnienia przeszkadza w pełnieniu jego obowiązków.

Kto odpowiada za błędy w akcie notarialnym?

Zgodnie z art. 49 Prawa o notariacie, notariusz ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu czynności notarialnych na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Notariusz jest zobowiązany do zachowania szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności.

Do jakiej kwoty można płacić gotówką u notariusza?

Konsumenci mogą dokonać płatności gotówkowej do kwoty 20 tys. zł. Limit obowiązuje od 2022 roku, a wszystkie płatności powyżej tej kwoty muszą być dokonywane w formie bezgotówkowej.

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę?

Dlaczego błędem jest kupować nieruchomość za gotówkę? Okazuje się, że eksperci finansowi podpowiadają, iż inwestycja wszystkich oszczędności życia nie zawsze jest dobrym krokiem. Gotówkę można przeznaczyć na inny cel, zgodnie z dewizą „pieniądz robi pieniądz”.

Co notariusz sprawdza?

Podczas aktu notariusz sprawdza tożsamość stron umowy, powinien także potwierdzić, iż akt jest dla stron zrozumiały oraz zgodny z ich wolą.

Kiedy umowa notarialna jest nieważna?

W przypadku, gdy akt notarialny został sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem, a ujawniona w akcie notarialnym czynność strony tego aktu była obarczona wadą oświadczenia woli, to czynność ta może podlegać unieważnieniu.