Czy pośrednik w obrocie nieruchomościami musi mieć licencję?

Po deregulacji zawodu pośrednika nieruchomości od 2014 r. zniesiono obowiązek posiadania państwowej licencji pośrednika w obrocie nieruchomościami. W związku ze zmianą przepisów przestały zatem obowiązywać wymogi dotyczące licencji, wykształcenia wyższego i praktyki zawodowej.

Czy posrednik nieruchomości musi mieć licencję?

Nie. Ze względu na ustawę deregulacyjną, która weszła w życie 1 stycznia 2014 roku od osób zajmujących się pośrednictwem nieruchomości nie wymaga się wyższego wykształcenia kierunkowego, odbycia praktyk, ani zdania państwowego egzaminu zawodowego.

Kto może być pośrednikiem w obrocie nieruchomościami?

Aby pracować w tym zawodzie nie musisz ukończyć konkretnych studiów (ani nawet mieć wykształcenia wyższego). Zazwyczaj jedyny wymóg pracodawców to co najmniej wykształcenie średnie. Od 2013 r., w związku z deregulacją tego zawodu, nie jest również wymagana licencja pośrednika nieruchomości.

Ile kosztuje licencja pośrednika nieruchomości?

Koszt: Koszt uczestnictwa w kursie na licencję Pośrednika wynosi 1690 zł (w tym 90 zł wpisowego).

Czy każdy może być pośrednikiem nieruchomości?

Agentem nieruchomości może zostać każdy, kto uważa, że poradzi sobie na rynku. Jedyny wymóg dotyczy tych agentów, którzy będą posiadać podwładnych – muszą oni posiadać ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone w związku z pośrednictwem w obrocie nieruchomościami.

Ile zarabia pośrednik w obrocie nieruchomościami?

3500 złotych netto. 25% agentów nieruchomości zarabia mniej niż ok. 2500 złotych netto, z kolei najwyższe pensje (pobierane również przez 25% pracowników) są wyższe niż ok. 4250 złotych netto.

Czy pośrednik nieruchomości musi mieć ubezpieczenie?

Każdy pośrednik musi się ubezpieczyć

Każdy, kto marzył o wykonywaniu zawodu pośrednika nieruchomości może wykonywać zawód pod warunkiem, ze założy działalność o takim profilu i wykupi polisę OC dla pośrednika nieruchomości. Szczegółowo reguluje te kwestie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 13 grudnia 2013 r.

Za co odpowiada pośrednik w obrocie nieruchomościami?

Pośrednik w obrocie nieruchomościami jest specjalistą pomagającym w dokonaniu transakcji. Jego usługi są więc skierowane do osób, które chcą obracać swoimi nieruchomościami. Jeżeli pośrednik nie zachowa należytej staranności w swoich działaniach, może narazić klienta na szkodę i utratę potencjalnych zysków.

Jak sprawdzić czy pośrednik nieruchomości ma licencję?

Aby sprawdzić, czy agent posiada licencję w zawodzie pośrednika obrotu nieruchomościami należy wejść na stronę Centralnego Rejestru Pośredników w Obrocie Nieruchomościami Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości (pfrn.pl), a następnie do zakładki "Rejestry" i "Wyszukaj pośrednika".

Co trzeba zrobić żeby zostać pośrednikiem nieruchomości?

Aby zostać pośrednikiem nieruchomości konieczne jest prowadzenie działalności gospodarczej oraz posiadanie ubezpieczenia OC. Istotna jest znajomość rynku nieruchomości, prawa mieszkaniowego oraz umiejętności negocjacyjne i sprzedażowe oraz znajomość technik marketingowych.

Czy pośrednik nieruchomości może brać prowizję od obu stron?

Najczęściej prowizja pośrednika nieruchomości stanowi prowizję procentową od wartości transakcji. Jest pobierana od obydwu stron – zwykle wynosi 2-3%. Wtedy zawiera się odpowiednią umowę, którą podpisuje zarówno sprzedający, jak i kupujący.