Czy pracodawca ma obowiązek płacić za szkolenia?

Jeżeli pracownik chce samodzielnie podnosić kwalifikacje, pracodawca nie ma obowiązku za nie płacić, ani nawet dawać mu urlopu szkoleniowego na ten okres. Jednak w przypadku, gdy to pracodawca inicjuje szkolenie pracownika lub się na nie zgadza, pracownikowi przysługują już pewne prawa określone w Kodeksie Pracy.

Kto płaci za szkolenie w pracy?

Zgodnie z przepisami kodeksu pracy: Pracodawca może przyznać pracownikowi podnoszącemu kwalifikacje zawodowe dodatkowe świadczenia, w szczególności pokryć opłaty za kształcenie, przejazd, podręczniki i zakwaterowanie (Art. 103 [3] k.p.).

Czy szkolenia do pracy są platne?

Zgodnie z projektem zmian kodeksu pracy i art. 9413 w przypadku szkoleń odbywanych przez pracownika na podstawie polecenia przełożonego, szkolenia takie odbywają się na koszt pracodawcy oraz, w miarę możliwości, w godzinach pracy pracownika.

Czy dostaje się pieniądze za szkolenie?

Stypendium za szkolenie z urzędu pracy

Osoba bezrobotna, która została skierowana przez starostę (urząd pracy) na szkolenie, otrzymuje stypendium w wysokości 120% zasiłku dla bezrobotnych (w grudniu 2021 r.

Czy pracownik musi oddać pieniądze za kurs?

Koszty szkolenia pracownika a umowa o podnoszenie kwalifikacji. Jeżeli zawarta została umowa o podnoszenie kwalifikacji zawodowych, pracodawca może zobowiązać pracownika do zwrotu kosztów, jakie poniósł z tytułu udziału pracownika w określonej formie podnoszenia kwalifikacji zawodowych.

Czy lojalka za szkolenie jest legalna?

Co do zasady pracodawca nie ma prawa zmusić pracownika do podpisania umowy między pracownikiem a pracodawcą podnoszącym kwalifikacje zawodowe tak zwanej lojalki, jednak w momencie gdy pracownik zawarł taką umowę, nie może jej zerwać nie narażając się na konieczność zwrotu kosztów szkolenia w sytuacji, gdy doszło już do …

Kiedy pracownik musi zwrócić koszty szkolenia finansowanego przez pracodawcę?

Obowiązek zwrotu kosztów poniesionych przez pracodawcę z tytułu szkolenia będzie spoczywał na pracowniku, który: – bez uzasadnionych przyczyn nie podejmie podnoszenia kwalifikacji zawodowych albo przerwie podnoszenie tych kwalifikacji.

Czy bezplatne szkolenie jest legalne?

Nie. Byłoby to niezgodne z kodeksem pracy, który nie przewiduje możliwości pracy bez wynagrodzenia. Pracownikowi zawsze przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę. Co więcej, etatowiec nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenieść tego prawa na inną osobę.

Czy szkolenie może być bezpłatne?

Nie. Byłoby to niezgodne z kodeksem pracy, który nie przewiduje możliwości pracy bez wynagrodzenia. Pracownikowi zawsze przysługuje wynagrodzenie za wykonaną pracę.

Czy pracownik może odmowic szkolenia?

Co do zasady przepisy prawa pracy przewidują tylko jeden przypadek, gdy pracownik nie może odmówić pracodawcy udziału w szkoleniu. Mianowicie wtedy, gdy szkolenie dotyczy bezpieczeństwa i higieny pracy.

Ile może trwać bezpłatne szkolenie?

W przypadku osób bez kwalifikacji zawodowych szkolenie może trwać do 12 miesięcy, a w sytuacjach uzasadnionych programem szkolenia w danym zawodzie – nie dłużej niż 24 miesiące.