Czy pracodawca może wysłać wynagrodzenie na konto innej osoby?

Kodeks pracy nie zabrania pracodawcy, aby wynagrodzenie przelewał na konto bliskiej osoby pracownika. Aby jednak mógł tego dokonać, powinien otrzymać od pracownika stosowne pełnomocnictwo.

Czy wynagrodzenie musi być przelane na konto?

Już od 2019 roku wynagrodzenie za pracę jest obligatoryjnie przekazywane na rachunek bankowy wskazany przez pracownika. Pracodawca ma obecnie prawo zażądać od pracownika podania numeru rachunku, chyba że pracownik złoży wniosek o wypłatę wynagrodzenia rąk własnych.

Kiedy pracodawca może przelać wynagrodzenie za pracę na konto pracownika?

Przelew dokonany na rachunek pracownika musi być wykonany w takim terminie, aby wynagrodzenie pojawiło się na tym rachunku najpóźniej w dniu określonym, jako termin wypłaty wynagrodzenia.

Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki?

Od nowelizacji Kodeksu pracy 1 stycznia 2019 r., aby otrzymywać wypłatę w gotówce, należy złożyć o to wniosek do pracodawcy, w przeciwnym razie musimy dostarczyć numer rachunku bankowego, na który będzie przelewane wynagrodzenie.

Czy pracodawca może przelać wynagrodzenie na konto Revolut?

Można płacić w wielu walutach. Jak zauważa Stefan Bogucki, z Revolut Polska jeśli chcemy otrzymywać na Revolut wynagrodzenie w Polsce, należy podać pracodawcy polski numer IBAN (do przelewów krajowych).

Czy wypłata musi być 10 na koncie?

Wypłata wynagrodzenia przez pracodawcę musi być dokonana co najmniej raz w miesiącu, w stałym, z góry ustalonym w terminie, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, jednak nie później niż 10.

Czy pracodawca ma obowiązek podać komornikowi numer rachunku bankowego pracownika?

Jak widać powyższe przepisy nie przewidują po stronie pracodawcy obowiązku wskazywania numeru rachunku bankowego pracownika czy nawet banku, w którym ma on założone konto. Istnieje co prawda przepis art. 761 § 1 kpc, zgodnie z którym organ egzekucyjny może żądać od uczestników postępowania złożenia wyjaśnień.

Czy komornik może zająć konto innej osoby?

Jeśli na współmałżonka lub innej bliskiej osoby, to pamiętajmy, że jedynie dłużnik jest zobowiązany do spłaty należności wierzycielom. W praktyce znaczy to tyle, że komornik nie ma prawa zająć konta innej osoby, nawet jeśli ma pewność co do tego, że co miesiąc trafia na nie wypłata dłużnika.

W jakiej formie wypłata wynagrodzenia?

Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej, co oznacza, że pracownik jest uprawniony do otrzymania określonej kwoty w pieniądzu (art. 86 § 2 kp).

Czy pracodawca musi poinformować komornika o zmianie konta pracownika?

Natomiast po stronie pracodawcy istnieje obowiązek niezwłocznego zawiadomienia komornika oraz wierzyciela o każdej zmianie ww. okoliczności (na podstawie art. 882 § 2 kpc).

Co jeśli dzień wypłaty wypada w weekend?

Zgodnie z art. 85 § 3 kp jeżeli ustalony dzień wypłaty jest dniem wolnym od pracy (niedziela, święto, dodatkowy dzień wolny), wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzednim.