Czy rolnik może sprzedawać swoje produkty na targu?

I wreszcie trzeci absurd: rolnik może sprzedawać swoje produkty na targowisku, pod warunkiem że nie jest ono… zadaszone. Nie może też wysyłać ich pocztą, czyli sprzedawać za pośrednictwem internetu. Nowe przepisy nie satysfakcjonują ani rolników, ani konsumentów.

Czy rolnik może sprzedawać swoje produkty 2022?

Począwszy od 2017 roku polscy rolnicy, którzy prowadzą rodzinne gospodarstwa rolne, mają prawo samodzielnie (czyli, poza kilkoma wyjątkami, bez pośredników) produkować i sprzedawać jako detaliści taką żywność, która pochodzi w całości lub większości z własnego gospodarstwa.

Czy rolnik może sprzedawać swoje produkty bez podatku?

Jedyną dopuszczalną formą przetwarzania jest tylko kiszenie lub suszenie. W tych przypadkach istnieje możliwość sprzedaży towarów bez obowiązku rejestrowania działalności gospodarczej i bez potrzeby odprowadzania podatku dochodowego.

Czy rolnik może sprzedawać produkty przetworzone?

W ramach rolniczego handlu detalicznego można sprzedawać surowce pochodzenia roślinnego (zboża, warzywa, owoce, zioła), zwierzęcego (surowe mleko, śmietanę, jaja, miód) jak również przetworzoną żywność, np.: oleje, chleby, dżemy, soki, przetwory z owoców, warzyw, grzybów, zboża.

Jakie rzeczy może sprzedawać rolnik?

Nowe prawo zakłada, że rolnik będzie mógł sprzedać wyprodukowane w swoim gospodarstwie w ramach rolniczego handlu detalicznego (RHD) sery, jaja, jogurty, wędliny, wędzone ryby, dżemy, marynaty, pieczywo nie tylko bezpośrednio do końcowego konsumenta, ale także do sklepów, restauracji, stołówek i innych placówek o …

Czego nie wolno rolnikowi?

Nie może zatem odkupić żywności od kogoś innego i zarabiać na pośrednictwie. I jeszcze jeden warunek: do przetwarzania produktów roślinnych i zwierzęcych oraz ich sprzedaży nie wolno zatrudniać osób na podstawie umów o pracę, umów-zleceń, umów o dzieło, jak również innych umów o podobnym charakterze.

Czy rolnik może sprzedać ziemniaki?

Rolniczym handlem detalicznym może być objęta w szczególności produkcja i sprzedaż warzyw i owoców każdego rodzaju, a zatem zarówno warzyw i owoców w formie przetworzonej (np. dżemy, soki, oleje), jak i nie nieprzetworzonej (np. jabłka, marchew, ziemniaki).

Ile jajek może sprzedac rolnik?

Zgodnie z wymogami prawa żywieniowego, każda osoba mająca nie więcej niż pięćdziesiąt kur niosek może sprzedawać pochodzące od nich jaja i dla prowadzenia takiej sprzedaży nie musi uzyskiwać żadnych zezwoleń i zatwierdzeń.

Czy rolnik może sprzedawac ziemniaki?

Od 1 stycznia 2016 każdy rolnik, czyli osoba, która prowadzi gospodarstwo rolne, może sprzedawać nieprzetworzone produkty roślinne czy zwierzęce bez rejestrowania działalności gospodarczej. I bez zamartwiania się, że ktoś naśle na nią urząd skarbowy.

Ile jajek może sprzedać rolnik?

Zgodnie z wymogami prawa żywieniowego, każda osoba mająca nie więcej niż pięćdziesiąt kur niosek może sprzedawać pochodzące od nich jaja i dla prowadzenia takiej sprzedaży nie musi uzyskiwać żadnych zezwoleń i zatwierdzeń.

Czy rolnik może sprzedać swoje warzywa?

Bezpośrednio konsumentowi można sprzedawać produkty pochodzenia roślinnego i zwierzęcego w stanie nieprzetworzonym, które pochodzą wyłącznie z własnych upraw lub hodowli.