Czy wynagrodzenie za pracę musi być przelewane na konto?

Już od 2019 roku wynagrodzenie za pracę jest obligatoryjnie przekazywane na rachunek bankowy wskazany przez pracownika. Pracodawca ma obecnie prawo zażądać od pracownika podania numeru rachunku, chyba że pracownik złoży wniosek o wypłatę wynagrodzenia rąk własnych.

Czy wynagrodzenie może być wypłacane do ręki?

Od nowelizacji Kodeksu pracy 1 stycznia 2019 r., aby otrzymywać wypłatę w gotówce, należy złożyć o to wniosek do pracodawcy, w przeciwnym razie musimy dostarczyć numer rachunku bankowego, na który będzie przelewane wynagrodzenie.

W jakiej formie wypłata wynagrodzenia?

Wypłaty wynagrodzenia dokonuje się w formie pieniężnej, co oznacza, że pracownik jest uprawniony do otrzymania określonej kwoty w pieniądzu (art. 86 § 2 kp).

Czy pracownik musi mieć konto w banku?

Podsumowanie – konto bankowe pracownika

Pracodawca nie może zmusić pracownika do założenia rachunku bankowego, jeśli pracownik go nie posiada. Jeśli pracownik złoży oświadczenie, że chce otrzymywać wypłatę do rąk własnych, pracodawca ma obowiązek taką wypłatę zapewnić.

Czy wypłata musi być 10 na koncie?

Wypłata wynagrodzenia przez pracodawcę musi być dokonana co najmniej raz w miesiącu, w stałym, z góry ustalonym w terminie, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, jednak nie później niż 10.

Czy wynagrodzenie pracownika może być przelane na inne konto?

Kodeks pracy nie zabrania pracodawcy, aby wynagrodzenie przelewał na konto bliskiej osoby pracownika. Aby jednak mógł tego dokonać, powinien otrzymać od pracownika stosowne pełnomocnictwo.

W jakiej formie i terminie powinno być wypłacane wynagrodzenie za pracę?

Wersja od: 1 września 2022 r. do: 31 stycznia 2023 r. § 1. Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie.

Czy pracodawca może płacić gotówką?

Kodeks pracy daje pracownikowi możliwość decydowania o tym, czy chce otrzymywać wynagrodzenie przelewem, czy w gotówce. W przypadku gdy pracownik nie posiada konta bankowego, pracodawca nie może wywierać na niego nacisku, by je założył.

Na jakie konto wynagrodzenie?

Do ewidencjonowania rozrachunków z tytułu wynagrodzeń pracowniczych służy specjalne konto księgowe. Może to być konto 231 – Rozrachunki z tytułu wynagrodzeń.

Czy Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż na rachunek bankowy pracownika?

Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być spełniony w inny sposób niż do rąk pracownika, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie.

Co grozi pracodawcy za niewypłacenie wynagrodzenia w terminie?

Za niewypłacone wynagrodzenie PIP może ukarać pracodawcę karą grzywny od 1 000 do 30 000 zł. Może również skierować wniosek do sądu o ukaranie pracodawcy. Wówczas kara może wynieść nawet 30 000 zł. Pracodawca może zostać również ukarany ograniczeniem wolności lub pozbawieniem wolności do 2 lat.