Czym się różni wykres słupkowy od kolumnowego?

Bardzo popularna jest również odmiana wykresu słupkowego zwana inaczej wykresem kolumnowym. Różnica polega na tym, że prostokątne słupki nie są przedstawiane w poziomie, ale w pionie. Różnica w zasadzie kosmetyczna, a doczekała się własnej nazwy.

Czym różni się wykres kolumnowy od słupkowego?

Czym jest wykres słupkowy? Wykres słupkowy to rodzaj wykresu, w którym wartości liczbowe są przedstawiane za pomocą poziomych prostokątów lub prostopadłościanów. Jest podobny do wykresu kolumnowego, a różni się tym, że „słupki” ułożone są poziomo, podczas gdy „kolumny” – pionowo.

Kiedy stosujemy wykres słupkowy?

Wykresy słupkowe są przydatne przy wyświetlaniu trendów w czasie i przedstawianiu wielu serii danych. Wykresy warstwowe są przydatne do przedstawiania wielkości zmiany w czasie. Skumulowane wykresy warstwowe są także używane do obrazowania relacji części do całości.

Co to jest wykres słupkowy?

Wykres słupkowy służy do porównywania poszczególnych elementów. Na przykład możesz porównać sprzedaż biletów według lokalizacji lub pokazać podział pracowników na stanowiska.

Jak wygląda wykres słupkowy?

Wykresy słupkowe mają postać prostokątów (słupków) równoległych do siebie. Każdy z prostokątów przedstawia liczebność danego wariantu cechy. Im liczniej reprezentowany jest dany wariant cechy w zbiorowości, tym wyższy będzie słupek odpowiadający temu wariantowi.

Do czego służy wykres kolumnowy?

Wykres kolumnowy służy do porównywania kategorii danych i przedstawiania zmian zachodzących w jakimś okresie. Możesz na przykład porównać przychody i wydatki z poszczególnych miesięcy.

Jak opisać wykres kolumnowy?

Wykres kolumnowy najczęściej stosowany jest w celu zaprezentowania poziomu danej zmiennej dla kilku analizowanych grup. Innymi słowy, służy on graficznej prezentacji różnic pomiędzy grupami pod względem danej cechy. Analizowana cecha na wykresie ma charakter liczbowy.

Co to diagram kolumnowy?

Wykresy kolumnowe umożliwiają przedstawianie zmian danych w czasie, a także ilustrowanie porównań elementów. Na wykresach kolumnowych kategorie są najczęściej umieszczane na osi poziomej, a wartości — na osi pionowej.

Jak czytać wykresy słupkowe?

Wykresy słupkowe (OHLC)

Dolny fragment słupka prezentuje najniższy odnotowany poziom cenowy, podczas, gdy szczyt słupka obrazuje najwyższą cenę, po jakiej dokonano transakcji w danym przedziale czasowym. Cały słupek odzwierciedla zakres, w jakim poruszała się cena w konkretnym okresie.

Kiedy wykres słupkowy a kiedy kołowy?

Jeżeli chcielibyśmy pokazać dane w formie rankingu, jeszcze lepiej sprawdzi się wykres słupkowy. Jeżeli chcemy jednak dane pokazać jako udział w całości możemy użyć skumulowanego wykresu słupkowego. Tutaj jednak również występuje problem z porównywaniem kategorii, ale swoje zadanie spełnia lepiej niż wykres kołowy.

Jak czytać wykres słupkowy?

Wykresy słupkowe (OHLC)

Dolny fragment słupka prezentuje najniższy odnotowany poziom cenowy, podczas, gdy szczyt słupka obrazuje najwyższą cenę, po jakiej dokonano transakcji w danym przedziale czasowym. Cały słupek odzwierciedla zakres, w jakim poruszała się cena w konkretnym okresie.