Czym zajmuje się audytor?

Audytor to specjalista, który zajmuje się przeprowadzaniem audytów, czyli rewizji różnych obszarów działalności danej firmy lub instytucji zgodnie z normami określonymi przez stosowne przepisy prawne.

Co sprawdza audyt?

Audyt to niezależna ocena danej organizacji, systemu, procesu, projektu lub produktu. Przedmiot audytu jest badany pod względem zgodności z określonymi standardami, wzorcami, listami kontrolnymi, przepisami prawa, normami lub przepisami wewnętrznymi organizacji (polityki, procedury)1.

Ile zarabia audytor?

Rozkład zarobków na stanowisku audytor wewnętrzny (specjalista) Miesięczne wynagrodzenie całkowite (mediana*) na tym stanowisku wynosi 7 150 PLN brutto. Co drugi audytor wewnętrzny otrzymuje pensję od 5 780 PLN do 9 350 PLN. 25% najgorzej wynagradzanych audytorów wewnętrznych zarabia poniżej 5 780 PLN brutto.

Co się robi w audycie?

Praca audytora polega na kontrolowaniu finansowych i organizacyjnych aspektów funkcjonowania firmy/firm. Osoba działająca w branży FMCG sprawdza, czy w sklepie przestrzega się norm HCCAP; w bankowości ocenia się m.in. modele ryzyka kredytowego itd.

Czy praca w audycie jest trudna?

Wymogi rosną, podobnie jak konkurencja o kandydatów. Praca w audycie jak żaden inny zawód daje jednak szansę na szybkie zdobycie dużego doświadczenia. Zdaniem panelistów rozwój technologiczny może być zachętą dla kandydatów. Warto jednak pamiętać, że ludzkie umiejętności są nie do zastąpienia.

Jak długo trwa audyt?

W praktyce niekiedy niemożliwe jest jednak oszacowanie, ile będzie trwało badanie konkretnej strony. Tak jak pokazałem w tabeli powyżej, najkrótszy audyt trwa ok. 5 dni roboczych, natomiast najdłuższy może zająć nawet kilkanaście dni.

Ile kosztuje audyt?

Obecnie na rynku ceny kształtują się następująco: 2000 – 4 500 zł — takie kwoty dotyczą zwykle audytów jednoosobowej działalności gospodarczej, o niewielkim zakresie, prowadzonej w małych miastach, 5 000 – 20 000 zł — realny koszt audytu w średniej wielkości firmie.

Kto płaci za audyt?

Jak wiadomo audyty trwają zazwyczaj kilka dni, co często wiąże się z wydatkami na nocleg i wyżywienie osób go przeprowadzających. Obowiązek ich zapewnienia często spoczywa na nabywcy usługi. Jak wskazują organy podatkowe, nie ma przeszkód, aby takie wydatki zaliczyć do kosztów.

Co trzeba zrobić żeby zostać audytorem?

Aby wykonywać zawód audytora, należy posiadać wykształcenie wyższe (najlepiej magisterskie, minimum to licencjat) oraz certyfikaty potwierdzające znajomość procedur audytoryjnych. Pracodawcy zwracają także uwagę na znajomość aktualnych przepisów prawnych dotyczących prowadzenia działalności w danej branży.

Kto może zostać audytorem?

Auditor wewnętrzny może zostać powołany przez dyrektora przedsiębiorstwa spośród pracowników, jednak taka osoba musi przejść specjalistyczne przeszkolenie z zakresu właściwego działania systemu zarządzania jakością ISO oraz posiadać certyfikat auditora wewnętrznego ISO.

Jakie cechy powinien mieć dobry audytor?

Audytor wewnętrzny powinien wykonywać swoje zadania odpowiedzialnie, wykorzystując do tego nabytą wiedzę oraz posiadane umiejętności (np. talent dyplomatyczny, komunikatywność itp.). Audytor musi stosować się do wszystkich wymagań prawnych jakie go obowiązują, a także do wymagań wewnętrznych organizacji.