Dlaczego lilak marnieje?

Przy dużym nasileniu blaszki liściowe ulegają zniekształceniu i szybko zamierają. Porażone pąki kwiatowe nie rozwijają się wcale lub czernieją i zasychają wkrótce po rozpoczęciu wzrostu. Jeśli infekcji ulegną kwiaty, płatki szybko się kurczą, zmieniają barwę na czarną i też zasychają.

Czym zasilić lilaki?

Najlepiej używać nawozu wieloskładnikowego do krzewów kwitnących – z dużą ilością fosforu i potasu. Polecane są także nawozy o wolnym działaniu, najlepiej 3 miesiące. Nawożenia nie potrzebują bzy bardzo młode (2-3 lata od posadzenia). Do dwóch tygodni po kwitnieniu trzeba ściąć wszystkie przekwitnięte kwiatostany.

Dlaczego lilak ma mało liści?

Nieodpowiednie miejsce dla lilaka

Posadzone w zbyt ciemnym miejscu np. na tyłach domu lub pod gęstymi koronami drzew nie zawiążą pąków kwiatowych i nie zakwitną, nawet jeśli wydadzą liście, dlatego najlepiej sadzić je na stanowiskach słonecznych lub co najwyżej w lekkim półcieniu. Lilak zwany bzem.

Jak dbać o lilaka?

Lilaki – krzewy bardzo łatwe w uprawie

Mogą rosnąć w ubogich glebach, nie potrzebują wiele wilgoci, są odporne na mróz i suszę. Lilaki najlepiej sadzić w miejscach słonecznych, bo wówczas kwitną najbujniej, jednak dobrze czują się także na stanowiskach półcienistych.

Jak zagęścić lilaka?

Cięcie krzewów bzu lilaka

Cięcie lilaków powinniśmy rozpocząć już na samym początku uprawy, czyli zaraz po posadzeniu krzewów do gruntu (najlepiej zrobić to jesienią). W tym czasie ich pędy należy skrócić o połowę, dzięki czemu rośliny się wzmocnią i ładnie zagęszczą.

Dlaczego bez traci kolor?

Werticilioza to choroba bzu lilaka, która rozwija się w podłożu i zakaża system korzeniowy krzewu. Objawy choroby widoczne są latem, gdy liście na bzie zaczynają żółknąć, więdną, brązowieją i przedwcześnie opadają. Porażony bez lilak słabiej kwitnie.

Dlaczego bez nie rośnie?

Bez lilak nie kwitnie, bo ma za mało światła

W okresie wiosenno-letnim bez lilak potrzebuje co najmniej sześciu godzin dziennie słońca. Jeśli krzew rośnie w cieniu budynków albo wciśnięty między drzewami, na pewno nie będzie kwitł.

Jak uratować lilaki?

Należy usuwać i niszczyć rośliny z widocznymi objawami chorobowymi. Dokładne grabienie i palenie resztek roślinnych pochodzących z porażonych egzemplarzy. Zabiegi opryskiwania roślin należy przeprowadzić kilkakrotnie po wystąpieniu pierwszych objawów, środkiem Biosept 033 SL, lub preparatem miedziowym, np.

Kiedy nawozić lilaki?

Wiosną lilaka warto dokarmić nawozami wieloskładnikowymi (najlepiej ze zwiększoną dawką fosforu). Rośliny warto ściółkować obornikiem lub kompostem. Przekwitające kwiatostany lilaków usuwa się, aby nie osłabiały rośliny.

Kiedy przycinać lilak?

Przycinając go przed kwitnieniem usuniemy pąki kwiatowe, a roślina nie zakwitnie. Dlatego bez przycinamy dopiero po kwitnieniu. Lilak pospolity zakwita w maju, a termin jego przycinania przypada zazwyczaj na czerwiec.

Co posadzić obok lilaka?

Co posadzić obok lilaka? Krzew nadaje się do tworzenia wielogatunkowych krzewiastych kompozycji, dlatego możesz zestawić go np. z forsycją, jaśminowcem czy głogiem.