Do czego służy wykres słupkowy?

Wykres słupkowy służy do porównywania poszczególnych elementów. Na przykład możesz porównać sprzedaż biletów według lokalizacji lub pokazać podział pracowników na stanowiska.

Kiedy stosujemy wykres słupkowy?

Wykresy słupkowe są przydatne przy wyświetlaniu trendów w czasie i przedstawianiu wielu serii danych. Wykresy warstwowe są przydatne do przedstawiania wielkości zmiany w czasie. Skumulowane wykresy warstwowe są także używane do obrazowania relacji części do całości.

Kiedy wykres słupkowy a kiedy kołowy?

Jeżeli chcielibyśmy pokazać dane w formie rankingu, jeszcze lepiej sprawdzi się wykres słupkowy. Jeżeli chcemy jednak dane pokazać jako udział w całości możemy użyć skumulowanego wykresu słupkowego. Tutaj jednak również występuje problem z porównywaniem kategorii, ale swoje zadanie spełnia lepiej niż wykres kołowy.

Do czego służy wykres liniowy?

Wykres liniowy jest szczególnie użyteczny podczas wyświetlania nieznacznie różniących się linii trendów lub przecinających się linii danych. Można użyć wykresu liniowego do podsumowywania zmiennych kategorialnych, co w tym przypadku jest podobne do wykresu słupkowego (patrz Wykresy słupkowe).

Czym się różni wykres słupkowy od kolumnowego?

Wykres słupkowy to rodzaj wykresu, w którym wartości liczbowe są przedstawiane za pomocą poziomych prostokątów lub prostopadłościanów. Jest podobny do wykresu kolumnowego, a różni się tym, że „słupki” ułożone są poziomo, podczas gdy „kolumny” – pionowo.

Po co robi się wykresy?

Wykres (diagram) to graficzna prezentacja danych, w której liczbom zapisanym w arkuszu odpowiadają słupki, linie czy wycinki koła. Zmiana danych w arkuszu powoduje automatycznie odpowiednią zmianę na wykresie. Wykresy znakomicie ułatwiają interpretację i analizę danych.

Jak czytać wykres słupkowy?

Wykresy słupkowe (OHLC)

Dolny fragment słupka prezentuje najniższy odnotowany poziom cenowy, podczas, gdy szczyt słupka obrazuje najwyższą cenę, po jakiej dokonano transakcji w danym przedziale czasowym. Cały słupek odzwierciedla zakres, w jakim poruszała się cena w konkretnym okresie.

Dlaczego stosuje się wykresy?

Wykresy stosowane są do przedstawienia przebiegu zjawisk, zależności pomiędzy określonymi właściwościami, zmian ilościowych w czasie itp. Nie należy nadużywać tego środka ilustracji, choć bez wątpienia właściwie stosowany przedstawia dużą wartość.

Jak opisać wykres słupkowy?

Jak opisać wykresy słupkowe

Wykresy słupkowe pokazują, która kategoria jest największa, a która najmniejsza. Każda grupa powinna być niezależna, aby zmiany w jednej nie wpływały na inne. Nie ma znaczenia, czy słupki lub kolumny są umieszczone pionowo lub poziomo.

Jak wygląda wykres słupkowy?

Wykresy słupkowe mają postać prostokątów (słupków) równoległych do siebie. Każdy z prostokątów przedstawia liczebność danego wariantu cechy. Im liczniej reprezentowany jest dany wariant cechy w zbiorowości, tym wyższy będzie słupek odpowiadający temu wariantowi.

Jakie są typy wykresów?

Wykresy są graficznymi reprezentacjami danych liczbowych. Do wyboru dostępne następujące typy wykresów: słupkowy, liniowy, kombi, radarowy, punktowy, siatkowy, kołowy, lejkowy, blokowy i zegarowy, a także tabela przestawna i tabela prosta.