Gdzie sadzić lawendę w ogrodzie?

Lawenda będzie pięknie kwitła, jeśli posadzisz ją w nasłonecznionym miejscu. Ta wiecznie zielona roślina lubi żyzną i przepuszczalną glebę.

Czego nie lubi lawenda?

Lawenda nie znosi gleb podmokłych oraz przeciągów. Nie lubi również kwaśnej gleby – jeśli ziemia ma niski poziom wapnia (co podnosi pH gleby), warto dodać do niej trochę kredy lub dolomitu.

Kiedy sadzić lawendę w gruncie?

Najlepszym momentem na sadzenie lawendy jest wiosna lub jesień, a dokładniej okres od początku kwietnia do pierwszych dni października. Pamiętaj jednak, że przed umieszczeniem sadzonek w gruncie, warto je odpowiednio przygotować. Drobnych zabiegów wymaga również przyszykowanie stanowiska.

Co zrobić żeby lawenda ładnie kwitła?

W Polsce zdecydowanie więcej gleb jest kwaśnych, a zbając o odpowiedni odczyn ziemi zwiększamy szansę na obfite kwitnienie i bujny wzrost rośliny. 2. Ziemia powinna być przepuszczalna, lekko kamienista i wapienna, uboga w próchnicę. Lawenda lubi wilgotne podłoże, ale nie lubi przelewania, bo wtedy szybko gnije.

Gdzie dobrze rośnie lawenda?

Lawenda (Lavandula L.) – rodzaj roślin z rodziny jasnotowatych. Obejmuje 41 gatunków. Występują one głównie w basenie Morza Śródziemnego, w północno-wschodniej Afryce i na Półwyspie Arabskim, ale zasięg rodzaju obejmuje obszar od Wysp Kanaryjskich po Somalię i Indie.

Co sadzić razem z lawenda?

Na słonecznych rabatach z roślinami sezonowymi obok lawendy warto posadzić kwitnące w maju i czerwcu fioletowe astry alpejskie, zakwitające w czerwcu wdzięczne nagietki czy kępiaste liliowce, które korzenią się głęboko, więc radzą sobie także w dość suchym podłożu.

Co posadzić razem z lawenda?

Najlepszymi partnerami są dla lawendy byliny lubiące suche środowisko. To m.in.: krwawnik, czyściec wełnisty i wilczomlecz sosnka. Doskonale prezentuje się na skalnych rabatach.

Co można posadzić obok lawendy?

Na słonecznych rabatach z roślinami sezonowymi obok lawendy warto posadzić kwitnące w maju i czerwcu fioletowe astry alpejskie, zakwitające w czerwcu wdzięczne nagietki czy kępiaste liliowce, które korzenią się głęboko, więc radzą sobie także w dość suchym podłożu.

Czy lawenda może być na słońcu?

Lawenda uwielbia słońce, im więcej go będzie miała w ciągu dnia tym bardziej Ci to wynagrodzi. Sadzenie w cieniu lub pod drzewami po prostu nie ma sensu.

Jak długo żyje lawenda?

Lawenda to roślina trwała, pozostaje na stanowisku przez kilka lat, w optymalnych warunkach żyje nawet 15-20 lat. Po tym czasie stare i całkiem zdrewniałe rośliny należy wyrwać, a w ich miejsce posadzić młode.

Czym zasilić lawendę na wiosnę?

W naturalnym środowisku lawenda porasta mało urodzajne tereny skaliste, co oznacza, że ma niskie wymagania pokarmowe. Nie potrzebuje częstego nawożenia. Jednak wiosną warto zastosować nawóz długodziałający, natomiast jesienią kompost.