Gdzie zgłosić nieuczciwego notariusza?

Kto sprawuje nadzór nad notariuszami?

Nadzór nad działalnością notariuszy

Jest sprawowany przez radę izby notarialnej w stosunku do notariuszy prowadzących kancelarię na obszarze właściwości danej izby. Rada wykonuje go poprzez swoich członków oraz innych wyznaczonych w tym celu notariuszy (notariusze nie będący członkami rady lub notariusze emerytowani).

Czy można złożyć skargę na notariusza?

Osoba, której rejent nie chciał sporządzić umowy, może wnieść w ciągu tygodnia zażalenie do sądu okręgowego właściwego ze względu na siedzibę kancelarii. Opłata sądowa od takiej skargi wynosi 100 zł.

Kto odpowiada za błędy w akcie notarialnym?

Zgodnie z art. 49 Prawa o notariacie, notariusz ponosi odpowiedzialność za szkodę wyrządzoną przy wykonywaniu czynności notarialnych na zasadach określonych w kodeksie cywilnym. Notariusz jest zobowiązany do zachowania szczególnej staranności przy dokonywaniu czynności.

Co grozi za oszukanie notariusza?

Za oszustwa i pranie brudnych pieniędzy dokonane w zorganizowanej grupie przestępczej siedmiu oskarżonym grozi nawet do 15 lat pozbawienia wolności. Z kolei notariuszowi oskarżonemu o oszustwa oraz przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków grozi kara do 10 lat.

Czy notariusz może nas oszukać?

Teoretycznie, notariusz jako zawód zaufania publicznego, nie może oszukać, a przynajmniej nie powinien, gdyż nie bardzo miałby w tym interes. Taksy notarialne za sporządzanie konkretnych dokumentów i ich wpisanie dla sądu są zawsze takie same.

Gdzie można sprawdzić notariusza?

Zawsze można zadzwonić do odpowiedniej izby notarialnej i upewnić się, czy notariusz ten jest na liście, czy nie został zawieszony w swoich czynnościach, nie zrezygnował z ich prowadzenia czy też nie został odwołany z funkcji notariusza i czy może swoje usługi w dalszym ciągu prowadzić.

Czy notariusz może odmówić sporządzenia aktu notarialnego?

Notariusz, jako osoba zaufania publicznego, może odmówić dokonania określonej czynności notarialnej jeśli uzna, że jest ona niezgodna z prawem lub godzi w interesy stron bądź innych osób. Reguluje to art. 80 par.

Kiedy umowa notarialna jest nieważna?

W przypadku, gdy akt notarialny został sporządzony zgodnie z obowiązującym prawem, a ujawniona w akcie notarialnym czynność strony tego aktu była obarczona wadą oświadczenia woli, to czynność ta może podlegać unieważnieniu.

Czego nie może notariusz?

Notariusz nie może podejmować zatrudnienia bez uzyskania uprzedniej zgody rady właściwej izby notarialnej, z wyjątkiem zatrudnienia w charakterze pracownika naukowo-dydaktycznego, dydaktycznego lub naukowego, chyba że wykonywanie tego zatrudnienia przeszkadza w pełnieniu jego obowiązków.

Jak zachować się u notariusza?

Przed podpisaniem aktu notarialnego warto umówić się z notariuszem na rozmowę. W jej trakcie należy wyłuszczyć główne założenia umowy. Przychodząc na takie spotkanie warto się przygotować. Wziąć ze sobą wszystkie niezbędne w sprawie dokumenty.