Jak chronić rzodkiewkę przed robakami?

W ochronie rzodkiewki przed szkodnikami nie są zarejestrowane chemiczne środki ochrony roślin. Ważną czynnością zmniejszającą liczebność szkodników jest usuwanie resztek pożniwnych, w których oprócz śmietki kapuścianej, znajdują się m.in. mszyce, wciornastki, chowacze oraz wykonanie głębokiej orki.

Czym opryskiwać rzodkiewkę?

Rzodkiewkę oraz rozsadę warzyw kapustnych opryskiwać wyciągiem z czosnku, wywarem z bylicy piołun (bez rozcieńczenia), wywarem z liści pomidora (1:4). Ich zapach odstrasza pchełki.

Czym zasilić rzodkiewkę?

Nawożenie rzodkiewki

Dlatego przy uprawie w żyznym podłożu można zrezygnować ze stosowania nawozów. Ewentualnie rzodkiewkę warto uprawiać w 2-3 roku po zastosowaniu obornika. Rzodkiewki nie można siać w podłożu wymieszanym ze świeżym obornikiem lub świeżo wapnowanym. Słabsze typy gleb można również nawozić kompostem.

Co mi zjada rzodkiewkę?

Spośród szkodników rzodkiewki największe zagrożenie stanowi śmietka kapuściana oraz pchełki. Straty w uprawie tego warzywa mogą spowodować również inne szkodniki takie jak żaczka warzuchówka, rolnice i drążyny. Śmietka kapuściana (Delia radicum) to ciemnoszara muchówka o długości do 6 mm.

Co wygryza dziury w rzodkiewce?

Pchełki ziemne to niewielkie chrząszcze, o długości 2 mm. Ich larwy przypominają niewielkie gąsienice motyli. Dorosłe osobniki skaczą, gdy się je spłoszy. Wygryzają dziury w liściach powodując osłabienie rzodkiewek.

Jak zwalczyć robaki w rzodkiewce?

Wyjątkiem jest pchełka smużkowana, której larwy minują liście, głównie rzodkiewki i rzodkwi. W ochronie rzodkiewki przed szkodnikami nie są zarejestrowane chemiczne środki ochrony roślin.

Jak zabezpieczyć pory przed robakami?

W takim wypadku warto zastosować oprysk insektycydami o krótkim okresie karencji. Najczęściej polecane to: Mospilan 20 SP lub Karate Zeon. Wyciorniastek tytoniowiec – samice składają jaja w tkance pora, z których wykluwają się larwy.

Czego nie lubi rzodkiewka?

Rzodkiewki nie należy wysiewać w pobliżu pomidorów i kapustnych. Korzystne sąsiedztwo to groch i sałata.

Co zrobić żeby rzodkiewka nie poszła w liście?

Rzodkiewka lubi dużo słońca i mało wody

Najlepsze dla rzodkiewek są stanowiska słoneczne lub lekko zacienione. W pełnym cieniu rośliny mają tendencję do nadmiernego rozbudowywania liści, przez co nie produkują dużych, smacznych korzeni.

Czy można jeść natkę z rzodkiewki?

Liście mają gorzko-ostry smak, można je podawać na surowo do sałatek lub przyrządzać na ciepło, tak jak wszystkie inne liściaste warzywa. Z powodzeniem sprawdzą się jako podstawa pesto, nadzienie do tarty lub naleśników, składnik zup, kiszonek czy orzeźwiających koktajli.

Czy liście rzodkiewki można jeść na surowo?

Jak najbardziej! Świeże i umyte liście rzodkiewki można jeść nawet na surowo. Muszą być one jednak jędrne i bez suchych lub mokrych plam. Surowe listki z powodzeniem sprawdzą się jako przyjemnie pikantny dodatek do sałatek oraz koktajli.