Jak długo działa znieczulenie zewnątrzoponowe?

Całość zabiegu podawania znieczulenia zewnątrzoponowego do porodu trwa około 10 minut. Jednakże efekt przeciwbólowy może utrzymywać się nawet do 2 godzin.

Jak długo trzeba leżeć po znieczuleniu zewnątrzoponowym?

W niektórych przypadkach wykonuje się łatę zewnątrzoponową z krwi własnej pacjenta. Niektórzy anestezjolodzy zalecają leżenie na płasko przez okres kilku godzin po zabiegu i znieczuleniu.

Po jakim czasie mija znieczulenie w kregoslup?

Środek znieczulający jest w tym przypadku wstrzykiwany do dolnej części pleców (w przestrzeń pomiędzy kręgami kręgosłupa). Powoduje to znieczulenie dolnej części ciała pacjenta, więc nie odczuwa on bólu podczas operacji i może pozostać przytomny. Przeciętnie znieczulenie to trwa do dwóch godzin.

Po jakim czasie wraca czucie w nogach po znieczuleniu?

3 godzin. Czas działania znieczulenia zewnątrzoponowego można dowolnie przedłużać, nawet do kilku dni w przypadku leczenia bólu pooperacyjnego. Znieczulenie podpajęczynówkowe zapewnia stosunkowo długi okres bezbolesności po zakończonym zabiegu. Przeciętnie pacjenta nie boli przez 1 – 3 godziny po zakończonym zabiegu.

Czy znieczulenie zewnątrzoponowe spowalnia porod?

1. U kobiet znieczulanych zewnątrzoponowo do porodu obser- wuje się wydłużenie I okresu porodu, ale prawdopodobnie jest to spowodowane odmiennością znieczulanych pacjentek, a nie samym znieczuleniem, które przyspiesza rozwieranie szyjki macicy.

Co zrobić gdy znieczulenie nie schodzi?

Uwagę zwrócić należy także na sam czas trwania znieczulenia – o ile lekarz nie zastosował większej niż zalecana dawki, znieczulenie miejscowe powinno ustąpić po 2, maksymalnie 3 godzinach. Jeśli efekty utrzymują się znacznie dłużej, warto zwrócić się do lekarza.

Jak się wysikać po znieczuleniu?

2. Czy po znieczuleniu mogą pojawić się trudności w oddaniu moczu? odp.: Tak, ale są to problemy przemijające. Jeżeli pacjent nie może samodzielnie oddać moczu, wówczas jednorazowo zakłada mu się cewnik do pęcherza moczowego.

Czy po znieczuleniu zewnątrzoponowym boli kręgosłup?

Przy znieczuleniu zewnątrzoponowym możliwe są powikłania w postaci bólu pleców w miejscu ukłucia, spowolnienie rytmu serca (bradykardia), problemy z oddawaniem moczu czy wymioty.

Jak się ubrać na operację?

Najlepiej wziąć ze sobą wygodne ubranie – rekomendujemy rozpinane bluzy/piżamy, bawełnianą bieliznę. Przydatne będą też podręczne kosmetyki – pasta/szczoteczka do zębów, gumka do włosów. Polecamy nie brać ze sobą przedmiotów cennych, biżuterii etc.

Co jest gorsze od bólu porodowego?

Niektóre kobiety porównują go do wielokrotnie spotęgowanego bólu menstruacyjnego, inne do ataku kolki nerkowej i bólu przypominającego rodzenie kamienia, a jeszcze inne do łamania kilku kości jednocześnie.

Dlaczego lepiej rodzić bez znieczulenia?

Niewątpliwie największą zaletą jest ograniczenie, a nawet całkowite wyeliminowanie bólu porodowego. Znieczulenie zewnątrzoponowe pozwala również zachować świadomość podczas tak ważnego wydarzenia. Podanie znieczulenia zdecydowanie zmniejszy strach, który w przypadku wielu kobiet jest wręcz paraliżujący.